johana 56

Jak si vysvětlujete spojení ‚sprostý lid‘?

Obešla by se elita společnosti při svých luxusních dovolených bez fungování obyčejných uklízeček?

K otázce mne inspirovala jedna odpověď u tohoto příspěvku
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-zakon-byste-vytvorili-pro-blaho-naroda-kdyby-jstem-meli-v-rukou-takovou-moc

Nechci odborné vysvětlení, význam chápu (podřazenost, přehlížení, opovržení atd.), zajímá mně váš osobní názor. Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Za sprostého člověka považuji jedince, který je hrubý, neslušný, nečestný, nevychovaný.

Prostý člověk je pak člověk běžný, všední, nenápadný, kdysi neurozený.
Z jiného pohledu i člověk „jednoduchý“., prosťáček – hlupák.

Nespojuji lidi se společenským postavením či s vykonávám různých druhů prací, ale s charakterem.. Každá práce je nutná pro fungování činnosti jiné.

Ten, kdo odsuzuje třeba práci uklizečky, je člověk povrchní. Kdysi se říkávalo, že „vzdělání je patent na rozum“, ale „papír“ o získaném vzdělání svědčí o tom, že je někdo získal. Ale růst může i člověk běžný, k samotnému růstu vzdělání nestačí.

Jak říkal J. Werich …
"… chytrost a vzdělanost nejsou na sobě přímo závislé. Já znám mnoho vzdělaných hlupáků.“

Další odpovědi
gecco

Původně „sprostný“, od toho „prostý“ nebo „sprostý“…
Nejde o hanlivé označení někoho hrubého, význam je podobný slovům ´obyčejný´, jednoduchý´, ´běžný´, ´obvyklý´…
😉
A nejde o opovržení (prvoplánovitě) – jen o zhodnocení momentální (nebo obvyklé) situace…
___
„sprostý lid“ – lidé, kteří nepatří ani ke spodině, ale ani k elitě – běžní, obyčejní, průměrní – lidé…
_____________­________________________­__________
K Doplnění (viz Upravil/a)…
Ano, domnívám se, že ano…
Lidé, kteří si dopřejí/dopřávají „luxusní dovolenou“ umí, velmi pravděpodobně, uklízet (i) vlastní domácnost…
___
Otázkou je, zda by „obyčejná uklízečka“ přežila to, že by hosté na dovolenou do dané destinace nepřijeli…
Nepřežila – to ´víme´ z osudu/ů destinací, které o ´své´ hosty přišly…
___
Trochu (resp. vůbec) to doplnění nechápu…
Znám (osobně) několik lidí, kteří si svou „luxusní dovolenou“ předtím tvrdě odpracovali… Pracovali, aby si ji mohli dovolit (zaplatit)…
Neznám jedinou uklízečku-brblu, která by si na luxusní dovolenou vydělala…

ivzez

Já to mám stejné jako pan Werich a Annas
(nemá smysl psát znovu téměř totéž).

Spíše by mne zajímalo, jak vnímáte lidi, kteří
jsou v dnešní době schopni toto spojení použít.
[Ale myslím si, že to autorka odpovědi
mínila jinak, než jak její odpověď vyzněla.]

Kepler

Myslím, že se častěji používá pojem „prostý“. Nechápu to v popisovaném významu, ale jako průměrnou masu lidí, spíše méně vzdělanou, prostě průměrnou většinu.

Šidlo

sprostý lid určite nie je pre charakterných a vzdelaných (musí byť oboje) uklízečka

sprostý lid je stádo, ktoré sa chová (aspoň na slovensku a miestami aj v čechách) horšie než ovce – ovce aspoň utekajú pred vlkom, sprostý ľud mu bud kráča do papule alebo sa sama snaží ním stať

sprostý lid:

  1. má mentalitu detí do 10 rokov.....ho­voríme o dospelých a svojprávnych ľudoch, samozrejme, ktorí sa chovajú ako deti do 10 rokov
  2. nenávidí realitu a pravdu
  3. nenávidí etiku, etiketu a iné pravidlá vyspelej civilizácie
  4. odmieta ctiť zodpovednosť za svoje správanie a konanie
  5. nenávidí vedu, umenie a časti kultúry ktorým nerozumie (ktoré vyžadujú zrelé myslenie a cítenie)
  6. vlastne nenávidí a bojí sa všetkého, čomu nerozumie
  7. nemá sebakontrolu, zdravé sebavedomie, zdravú osobnosť
  8. vedome odmieta používať rozum a svedomie
  9. obdivuje psychopatov a šmejdov tzv. alfy, snaží sa ich napodobňovať

takto nejak vyzerá sprostý lud

Agneta

„Sprostý lid“ je něco jiného než prostý lid, je to antikní pojem z „určitých kruhů“, kterého může v dnešní době použít jen málokdo:DDD
Zajímavé téma… zrovna nemám čas (je už 21h), ale já jsem to nemyslela ve spojitosti s prací, uklízečkama…ale jinak:D

Kryšpín

Nevím lid, ale někde bylo psáno, – Já jsem sprostý chlap a mám jen jednu třídu.
Zato mám ostrý dráp a jsem blízko k lidu.
A když se namažu lezu jako krab, vždyť já jsem sprostý chlap a já vám ukážu

Dochy

Jako Gecco… podle mně knižní, zastaralý výraz, synonymum pro dnešní „prostý“, „obyčejný“. Nic sprostého 😉. Samozřejmě v dnešní mluvě to dle kontextu může být v poloze „snažím se být zajímavý“, „zlehčuju text“ až k „sprostá nadávka“.

Agneta

Tu otázku měl zadat Mojítek, a byli bychom si kvit:DDD

johana 56

@Annas

děkuji. Také nerozlišuji podle postavení, zaměstnání, majetku…
Ale podle vlastního (možná prostého) myšlení to beru takto:
Lid = národ, nemohu tedy házet sprosté (vulgární) i prosté (obyčejné) do jednoho pytle..

Kepler

Šidlo: vůbec si nejsem vědom, kde se tam vzal můj palec. Nikdy bych ho nedal, protože zásadně nesouhlasím!

johana 56

Omlouvám se, místo ‚nad‘ měla být podřazenost..
Chybička se vloudila :)