iceT

Jak správně vyslovovat některá slova…

Konkrétně slovo MENU
V pořadu Menu domů kuchařka Koko říká menu(-u na konci),ale jinde to vyslovují jako meny.Proč se vlastně tohle slovo jinak čte než píše,když písmeno -u- není přehláskované?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo „menu“ stejně jako většina terminologii z kuchyně má francouzský původ. Správně tedy „meny
Ale Pravidla v současnoti uvádějí ob varianty výslovnosti – "meny i menu“.

Pro ověření odkaz:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=menu&Hledej=Hle­dej
Doplňuji:
Šotek.
Ale Pravidla v současnosti uvádějí obě varianty výslovnosti – „meny i menu“.

Další odpovědi
tom004

Nic chytrého mne nenapadlo, tak jsem si vzal na pomoc p. Špačka.

http://www.im­puls.cz/clanek/me­nu/221964

anonym

Ach jo, zase jste se všichni vrhli jen na to „žrádlo“ (vč. slovutné lingvistky).
Přitom tento výraz má přece celkem 3 významy (jediný tom uvádí alespoň 2):

Výraz menu se používá jako označení pro:
• menu – seznam pokrmů, které se podávají při slavnostním obědě nebo večeři v pevně daném pořadí,
• jídelní lístek – seznam pokrmů, které nabízí restaurace,
• počítačové menu – lišta se seznamem příkazů, které může uživatel vybírat.
Pro gastronomii se dává přednost francouzské výslovnosti (viz odkaz na p. Špačka, oproti zastaralé příručce JČ), pro PC Češi používají české „menu“, zatímco ajťáci zásadně anglické „menjú“.
Jako obvykle, živá řeč dávno předběhla bigotní a ortodoxní osnovy, jež se učívaly před 40 lety na pajdáku.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­nu

michael69

Je to počeštěné. Pokud chcete znát přesnou výslovnost,tak Francouz,neboť z francouzštiny to pochází, to vysloví jako meny,ale to „y“ se vysloví tak,že stahnete rty „do kroužku“ tak jako když chcete říci české „u“,ale místo „u“ vyslovíte „i“,přestože máte rty připravené na „u“. :)
Doplňuji:
Takže to „i“ má takový jakoby temný zvuk,oproti českému „i“.Písmenu „u“ ve francouzštině je často právě toto „i“.Jinak Francouzové klasicky napsané"i",vys­lovují tak,že dají koutky úst dál od sebe(jakoby se chystali usmát) a jazyk zvednou k hornímu patru.Zvukem je ostřejší než naše české „i“.Někdy zní i s takovým jakoby syčivým zvukem.Francou­zština je nádherná a Francouzi jsou na ní pyšní.

anonym

Slovo menu má původ ve francouzštině a zde se koncovka „u“ vyslovuje jako tzv. „zavřené u“, jehož výslovnost se silně přibližuje výslovnosti y. Výslovnost je tedy správně meny (jako francouzská) i menu jako počeštěná a rovněž správná.

zden28

Záleží na konkrétním jazyku. Francouzsky menü („u“ přehlásk., ne čisté „y“ + přízvuk na konci) , anglicky [menju], i když Google Překladač vyslovuje [meny]:), česky „menu“, rusky «меню»[meňjú], německy die Speisekarte [špaizekarte] :))) . Osobně si myslím, že tomu každý, zejména obsluha, rozumí.

led

otázka znela na vyslovovanie kuchárskeho výrazu munu – ponuka.
PS.
Ale je možné, že ak varíte jedlo softwarovo – nehmotne, tak to poangličťujete ako je bežné pri počítačoch. :)

led

opäť preklep „… výrazu munu – ponuka“ ospravedlňujem sa správne má byť:„… výrazu menu – ponuka“

vagra

Pro zdejšího největšího a nejchytřejšího „poučovatele."
Při psaní své „odpovědi"na tuto otázku, jsi byl buď mimo, nebo opravdu neumíš číst! Přikláním se, vzhledem ke tvému kvazivzdělání, k první alternativě.
V záchvatu nenávisti a spravedlivého hněvu, jsi odpověděl na něco, co nebylo předmětem otázky !
O tom, že za to sbíráš falešné body (tvůj výraz ), o tom se ani raději nebudu zmiňovat.
Tobě přece vůbec nejde o bodíky, ty chceš hlavně škodit, že? Čím víc, tím líp.Tady jsi ale úplně vedle!
Zcela otevřeně znevažuješ správnou odpověď annas.
Měl by ses už konečně nad svými nesmyslnými výpady zamyslet.

Zrovna tak nad udělením bodu za nesprávnou odpověď, včetně tvé falešné nominace :

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zajimalo-by-me-od-kdy-zhruba-ktereho-roku-se-u-nas-rika-ty-vole-muj-nazor-sedesata#discussion

Že přitom porušuješ pravidla :
„......Kvalitní a úplné odpovědi mohou být označeny jako užitečné – za užitečnou odpověď obdržíte 5 bodů....."

  • to ti nevadí. Opravdu si to myslíš, že můžeš všechno.

A ještě něco. Píšu to, jako reakci na tvé nechutné chování na Odpovědích.
Je jen otázkou času, kdy si toho všimnou(nebo že by to už zaregistrovali ?)odpovědní administrátoři a udělají s tebou pořádek.

Howgh

anonym

… kdo je opravdu stastny , usiluje o to , aby byli stejne stastni i lide kolem nej … a to tady evidentne nekdo neni .. myslim tim nedr. a jeho nejlepsi kamaradku zde ..

  • iv-

annas

Dr.Axl – " význam tazatel zná, netřeba opisovat ze slovníků, otázka zněla na (český používaný VÝRAZ), nikoliv význam."

Annas upřesňuje: slova v závorce nahrazuji :Jak správně vyslovovat některá slova…

Jako obvykle u někoho je lepší překrucovat, znevažovat odpověď než se přesvědčit o tom, kde je pravda. Navíc stejná odpověď nevadí …

Odkaz na dr. Šoačka je z roku 2008, pravidla rovněž, ale jsou pravidelně aktualizovaná. Nejde tedy o 40 let starou informaci. ÚJCAV je nejvyšší orgán v oblasti jazyka.

Jako obvykle jde o nepřesné informace, zkreslené, vytržené z kontextu.

Snaha o znevážení odpovědi, kterou je možné ověřit ve zdroji.

Ten virtuální obraz, který zmiňovaný uživatel o sobě vytváří , ten s každým útokem na mě (njeen na mě), dostává trhliny a každá rozumná žena či muž si udělají patřičný obrázek. Uvidí ve vás hrubiána …

Nemá smysl něco vysvětlovat tomu, kdo neumí číst …

J