Marťas Q9

Jak požádat obvodního lékaře o doporučení na psychiatrii?

Jak to tak vypadá, jediná možnost, jak se dostat k psychiatrovi, bude přes mého obvodního lékaře, vzhledem k tomu, že žádná z psychiatrických oddělení v mém okolí nepřijímají pacienty bez jakéhokoli doporučení a s mojí psycholožkou jsme vyplňovali dotazník, který mi prozradil, že depresí netrpím, takže ta by se mě nejspíš snažila od psychiatra odradit nebo by se na mě divně koukala, kdybych jí požádal o doporučení.

Nedávno jsem se snažil objednat léčiva přes internet (ano, já vím, je to hloupé a nebezpečné, plně si to uvědomuji a uvědomoval i tehdy), bohužel zásilka byla zastavena na celnici a poslána zpět, jelikož dovážet léky na předpis je zakázané.

Chápejte, jak může náctiletý napochodovat do ordinace lékaře se slovy „Dobrý den, já bych potřeboval doporučení k návštěvě psychiatrické kliniky.“
Jak mám normálně požádat „obvoďáka“ o něco takového, aniž bych musel znovu procházet sezením, kde vše vysvětlím, jako tomu bylo u psycholožky?
Jsem zkrátka paranoidní, co když mě bude mít za blázna.. nebo co když mi věk bude ubírat na vážnosti, přeci jen je mi pouhých 17 let, a to je moc brzký věk na to, aby člověk měl už z něčeho „depky“.

A co pak ty lékařské záznamy? Neublíží mi to v budoucnu, třeba až budu někde předkládat lékařskou zprávu a budu mít štítek „v péči psychiatra“. To zkrátka není lichotivé.

Máte někdo s tímhle zkušenosti. Jestli ano, prosím, ulevte mé duši, opravdu to potřebuji, děkuji.

Odpovědi
anonym

Psychiatr by měl být vždy to poslední řešení. Vím jaké je to mít deprese, sám s tím mám zkušenosti. Ale pokud možno měl bys to řešit přes psychologa, když už tam chodíš. Vykašli se na nějaké blbé dotazníky a prostě jí narovinu řekni co ti je a co tě trápí. Pak by tě sama mohla poslat. Jinak budeš muset k praktickému a říct co ti je, musíš jí/jemu popsat svůj problém a pak může dát doporučení. Připrav se že i psychiatr tě vyslechne, není to jen tak že bys přišel a on ti dal recept. Ani nevíš jaké léky bys potřeboval, proto kupovat je přes internet není jen hloupé ale i nebezpečné. Zahráváš si tak se svým zdravím. Zřejmě máš pubertální deprese, nebo tak nějak. To bys úplně podcenovat neměl, stejně tak by ses ale neměl zabývat nesmysli na které jsi moc mladý. Podle mě by ti lékař ale stejně doporučil návštěvu psychologa vzhledem k věku. Brát léky není řešení. Problém tím nevyřešíš a nezjistiš jeho příčinu, depky jen na čas zmizí.Kromě toho léky mají i různé vedlejší účinky, které mohou být i nebezpečné nebo tvůj stav zhoršovat, proto s nimi musíš být opatrný a připravit se na to, že to není trvalé řešení.

nyjono

Požádej ho úplně normálně.
Ale počítej s tím, že jestli ho potřebuješ nebo ne, posoudí právě praktický lékař.
Můžeš zkusit zavolat do NÚDZ v Klecanech, jestli ti řeknou, co k tomu potřebuješ nebo jak postupovat.

ivzez

Popište mu své problémy a nechte na něm,
kam Vás doporučí.

Nikdy si nestanovujete diagnózu ani medikaci sám!!!

O lékařském tajemství už jste někdy slyšel?

___

Opakováním otázky porušujete zdejší pravidla. Budete-li
potřebovat, pokračujte zde doplněním otázky nebo dole v diskuzi.

(Založíte-li na stejné téma další otázku, riskujete její smazání.)

jirka F

V diskuzi souhlasím s Rokiem.Poohlídni se po dobrém a kvalifikovaném psychiatrovi který dokáže pomoci!!

orestez

Ty jsi v tom telecím věku kdy nemáš pod svou kontrolou všechny neznámé uskupení v těle, chemie a tak dále. – tak dá se to léčit, nebo spiš přežít třeba sportem, hospodou čímkoliv. Sám člověk nic není tady v tom. Roli v tom hrají hormonální změny, a to vše s růstem má taky vliv na psychiku. Že, někteří se furt smějou, jiní jsou zarumaní a furt přemýšlí. Tyto vedlejší produkty mysli nijak člověka neobohacují. I když, co je to vlastně člověk? Je to obraz světa na který hledím, 2 oči, rozpoznatelná tvář? Nebo jsme schopni stát se pozorovatelem vlastních mozkových pochodů? Nevím. Jsme nějak vtisknuti. A tím to máme horší.

Mno. Výsledky z minulých desetiletí třeba mých kámošů, s velice podobnými problémy, co. Dnes jsou pryč. Našli si svoje ženské a rodinné zázemí, takové, jaké si sami mohou vytvořit. A jsou v poho. Nejhorší je to prožívání tou pubertou, za kterou já nemůžu.
Paní doktorko, mívám každý den deprese, když slyším… Je to nesnesitelné. Nebolí mě tělo, ale takový tlak, už to nesnesu. Co s tím?

Tak vypíše doporučenku a je to hrazený z veřejného zdravotního pojištění. A to je super, tak šup tam.
Ježiš vzpomínám jak mě brala psychika s lidmi v práci. Skončilo to se stydím napsat, lpnkou fuj.
Ale samo se to opravilo, škoda nejít k lékařce dřív. Proč čekat 5 let?
Prostě tam jdi a jestli neznáš ani svou zdravotní sestřičku, tak ti něco sdělím.

Marodím si v Pracovní Neschopnosti, PN. Co doma dál? Nejvýš na PC až do rána a pak jít spát. Ovšem pak přišla koza a trkala na zvonek. Zítra prijďte do kanceláře sociálního zabezpečení! Nebyl jste doma.

Já spal, já spal, něco z výsledků výkonnosti PC jsem nedostal.

Jak to dopadlo? Doktorka nemůže napsat že lže, jsou kontroly. Ale sestřička může uprosit prosím tu pracovnici, stojí to jen vysvětlení a lepší čokoládu. A věz, lepší člověka jsem nenašel. Že chápe pacienta jako člověka, ne jako položku nebo oddělané peníze, že to chápou, že se přes den spí a v noci bdí. Ovšem v křesle obvodní lékařky, tam je to jiné. Tak co vám je? Když si lékař nepsmatuje vaše jméno, znamená to že jste tam dlouho nebyl.
No ano, neví. Ale přesně ví, kam sáhnout, diagnostikovat už ze zkušenosti a s tím vás poslat k odbornému servisu k lékaři.

Ne, podobný záznam na který se ptáš, nemá vliv na další tvoje profesní aktivity. A nikdo další to nebude číst.
Hele já to taky číst nebudu, takže mě dlužíš 1 pivo 🙂

mosoj

K psychiatrovi lze chodit bez doporučení. Pokud tě nějaký odmítl, tak jedině z kapacitních důvodů. Již se to zde mnohokrát diskutovalo.
https://www.nav­stevalekare.cz/le­kari/psychiatr--psychiatrie-s51017/stredocesky-kraj-k309/praha-o577,578,579,­580,581,582,583,584,585,­586.html?page=1&gclid=C­jwKCAjw-8nbBRBnEiwAqWt1zSCpes­PFFCHgpel61XU_mXLP8-bexaKmo-9xMkCqi9t1FXj­7CuTQIhoC1W4QAv­D_BwE

Marťas Q9

Přesně tohle nechci; aby na můj problém bylo nahlíženo jen jako na „pubertální fázi“ a „práci hormonů“. Není tomu tak.

orestez

Jedna ze snah nezúčastněných je vštípit klukovi, holce v tom blbým věku, že je už pacientem a že se dopředu ví, třeba že kdo je nejlepší lékař, která ordinace funguje i o půlnoci. Ale už nikdo našemu mladýmu neporadil takovou věc. Měj vždy někoho blízkého. Ať je to kdokoliv. Někoho tam v okolí, ze školy znáš. Důvod bude káva, zábava a tím nezůstávej sám. Nebo chaty. Nejhorší je zůstat samotný. Prostě v každou chvíli kor když ti není dobře nesmíš být sám. Jsou tu dnes chaty, seznamky, sms a WhatsApp, fb, Twitter, prostě najdi ty lidi, taky procházejí podobným. V té nejblbější chvíli někdo přijít musí. Nevím, jak to mají u šimpanzů nebo u bobrů.

Marťas Q9

Arciuber: K psycholožce jsem docházel celý loňský školní rok. Bohužel si nemohu dovolit platit psychologa mimo školu, aniž by se o tom dozvěděli rodiče, tudíž mi musel stačit pouze ten školní. Paní je to velmi milá, o tom žádná, ale sezení mi nijak výrazně nepomáhala a moc jsem ze sebe nic nedostal. Psal jsem o tom v jednom ze svých předchozích příspěvků: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-delat-kdyz-nemam-depresi

ivzez

Marťasi, už u předchozí otázky jsem Vám přece napsala,
že ve školách nepracují kliničtí psychologové ani terapeuti.
Proto Vám školní psycholožka nedokázala pomoci.

Poznámka:
Odpovědi už jste dostal u své předchozí otázky.
Opakováním otázky porušujete zdejší pravidla.

anonym

Jestli o tom neví rodiče tak je to chyba. Proč se svým rodičům nesvěříš? Nemáš se za co stydět, určitě alespon k jednomu ze svých rodičů máš blízký vztah. Tohle je přesně problém dnešní doby, lidi spolu velmi málo mluví, nesvěřují se a vše řeší přes sociální sítě a léky. Jestliže chodíš pouze ke školnímu, tak ten ti vůbec nepomůže. Možná, že je paní milá a hodná ale asi jak říká orestez, prostě nic neumí. Možná, že kdyby ses svěřil rodičů, tak by ti ho normálně platili. Ono školní psychologové nejsou úplní psychologové, je to pouze pedagogicko-psychologické poradenství, které se zaměřuje na problémy spíše ve škole, s učením, šikanou atd. Nejsou to plnohodnotní psychologové. Co se týče tvé deprese, nehledím na ní jako na „práci hormonů“ nebo „pubertální fázi“, ale svůj problém si důkladně nepopsal. Nevím co přesně máš za problém, ale at je to cokoliv, musíš si uvědomit, že jsou lidé co jsou na tom daleko hůř a přesto to snáší lépe než ty. Já moc dobře vím co jsou to deprese, sám jsem je měl a nepodcenuju je ani u někoho jiného. Ale přesto ti radím dobře, vyhni se lékům, není to řešení. Když je bude brát krátce, nic se nevyřeší a depky se vrátí, když je budeš brát dlouho, bude z tebe magor. Sám znám hodně takových lidí. Lepší je si o problému s někým promluvit a navrhnout řešení než prostě jít a brát léky, ještě k tomu za zády svých rodičů.

anonym

Četl jsem taky tvou předchozí otázku. No myslím si, že jak jsem už psal. Prostě to není dobrá psycholožka. Psycholog se nemá svěřovat svým pacientům ale naopak. Taky by mě docela zajímalo. Když netrpíš depresí, co myslíš že ti tak napíše psychiatr? Určitě tě taky otestuje nebo při nejmenších vyslechne. Ale pokud u tebe nekonstatuje žádnou chorobu ani deprese, tak ti nic napsat nesmí. Už ten název „antidepresiva“ znamená proti depresím. A jestli je nemáš, tak ti je napsat nemůže. Ale není taky vyloučené, že je máš. Jak říkám vykašli se na hloupé testy a dotazníky, svěř se rodičům, at ti zaplatí normálního psychologa. Nevím ale možná by ti ho zaplatila i pojistka. V každém případě se u ní svěř a upřímně a vše dopodrobna. To ona je placená za to aby poslouchala tebe a ne ty jí. Vykašli se na školní psychology, normální jsou lepší, vlastní zkušenost. Psycholog pak s tebou problém rozebere, někdy zjistí i příčinu, kterou si sám ani nemusíš uvědomovat, to zase psychiatr nedokáže. Ona / on ti nejspíše navrhne řešení, a pokud to nezabere nebo si nebude vědět rady, sama tě pošle k psychiatrovi. Věř mi já s psychiatry zkušenosti mám. Nezjistí příčinu, nezajímají je detaily, jen napíší léky a hotovo. Ty je pak bereš ale sám zjistiš že jsou k ničemu, a že ti po nich spíše „straší ve věži“ a stává se z tebe blázen. To dělavají ty vedlejší účinky, mimochodem jedním z vedlejších účinku antidepresiv jsou i sebevražedné myšlenky. A sám je pak budeš chtít přestat brát, nic ti nevyřeší a budeš opět na stejné koleji.

orestez

Proto je milá, protože nic neumí a vyžije si s tím málem které dostává od školství. A sama má problémy sehnat levné máslo a dudlíky.

Rokio

Marťas: Doporučuji ti kouknout se na recenze na psychiatry ve městě, kde žiješ a najít toho nejlepšího. Každopádně ti přeji, aby jsi měl co nejméně komplikací s tvojí nemocí a co nejlépe vyřešil své problémy.

Marťas Q9

Těžké rozhodování mít s velkou pravděpodobností nebudu, jsou tu 2 taková oddělení, jedno spadá pod nemocnici Ústeckého kraje a druhé je nezávislé. Co se týče recenzí, jsou u obou pozitivní, ale počítám, že by mě obvodní lékař poslal spíše do nemocnice.

orestez

Sory, dobrý večer, jak poslal do nemocnice? V nemocnici jsou různá oddělení, ale některé další soukromé ordinace tam mohou mít svoje místo, stejně jako kvalitní optici v jiným baráku. Jde jim o nejvýhodnější nájem. Takže i ty čtené recenze zahoď. Mám nápad, zkusit obě jejich psych oddělení.

  • když rostou kosti, bolí svaly. Když rostou svaly, jsou křeče. Když roste mozek, bolí hlava, když roste duše, tak to nevím.