Ametyst

Jak fungují vedlejší účinky léků?

Proč si máme myslet, že léky mají vedlejší účinky jen na fyzické tělo, ale ne na psychiku? Vůbec se o tom nemluví, a přitom je patrná změna osobnosti pacientů při užívání různých léků.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jo, tohle je DOBRÁ otázka. Svého času jsem se o to taktéž zajímal, byť jen o somatické účinky. Pravda je, že:

  1. I když jsou léky testované, tak s ohledem na lidskou individualitu (ve smyslu, že každý jsme jiný) je velice těžké byť u JEDINÉHO léčiva určit všechny vedlejší účinky. Takže i takový běžný, bezpečný a věky odzkoušený Aspirin může někoho i zabít!
  2. Protože léků se vyrábí nespočetné typů na „kdeco“, je již v tomto kroku vlastně nemožné navzdory testování vysledovat vzájemné kontraindikace.
  3. Většina poznatků v tomto směru pochází až ze zpětné vazby, kdy se často ukáže, že jakkoliv pečlivé klinické testování je protě nedostatečné. Teprve praxí se vyjeví (a to bývá ČASTÉ) neznámé vedlejší účinky.

(Nemohu si odpustit a nepřipomenout covidvakcíny, které ani NEPRODĚLALY kompletní klinické testy a PŘESTO byly scháleny k použití. Na vedlejší účinky se přichází teprve teď [a moc se to neprezentuje, je jasné proč] , ale to už jaksi s křížkem po funuse.)

Ohledně psychických změn působením léčiv je to obzvláště komplikované, protože jednak se obvykle projeví až po DLOUHÉ době, druhak je obtížné potvrdit příčinnost, tedy že to konkrétní lék má na svědomí.
Zkrátka nezbývá než VĚŘIT, že pozitiva léku převáží negativa, což vyžaduje „trochu štěstí“. 😉 🙂

Další odpovědi
Rokio

Mám takovou zkušenost, že když je šance na projevení se nežádoucího účinku 1:10, tak je to zatraceně velká šance. V praxi se negativní účinek projeví u skoro každého druhého pacienta. Pokud je šance 1:100, tak je také šance, která není rozhodně malá.

Myslím si, že člověk by se měl snažit žít zdravě a tím se minimalizuje riziko, že bude užívat léky v produktivním vě­ku.

Drap

Špatně se vyhodnocuje. U každého pacienta jinak.

orwell

Ty vedlejší účinky fungují dobře, někdy i spolehlivěji, než ty hlavní. 🙂 Že mají vliv i na psychiku, to se u některých píše i v přiložených informačních letáčcích. Např.: Informujte členy rodiny o léčbě „tím a tím“, což může být příčinou změn nálad, agresivitou,…
Stačí, když je člověku blbě, hučí mu v palici a padají mu vlasy, aby se mu významně změnila nálada už jen z toho.
Legrace (smutná) je, když člověk vezme do ruky letáček od léku, kde se hned na začátku praví: Dříve než začnete užívat tento lék, dobře si přečtěte příbalovou informaci… No, a když se vyděsíte z možných vedlejších účinků a zeptáte se lékaře na jeho názor, usměje se a odpoví: No jo, no, to nesmíte číst. 🙂

darkmann

Filosofická otázka zní zda léky vůbec fungují. Když se za 2. světové války americká armáda vylodila v Itálii, byla bombardována Němci. Ztráty byly velké a účinných léků k tišení bolesti ubývalo. Raněným proto začali podávat injekce neúčinných látek. Lékař jim ale řekl, že jim píchl morfium a zraněným se ulevilo. Zázrak? Kdepak, jen ukázka placebo efektu kdy mysl utišila bolest. Kdo z vás ví, že tento placebo efekt se v současnosti využívá při testech léčebných účinků nových medikamentů? Jednoduše řečeno, část nemocných dostane lék, další jen látku bez léku, třeba obyčejný fyziologický roztok. Pacienti nevědí, co užijí, a z výsledků by mělo být jasné, jak léčivé látky – na rozdíl od neúčinných, tedy placeba – působí. Jestliže zkoumaný lék má lepší výsledky než placebo, považuje se za účinný. Jednou jsem byl dokonce osobně svědkem něčeho co mi dodnes vrtá hlavou. Na placebo reagovali kompletně všichni účastníci studie, kterým bylo podáno a na zkoumaný lék ani jeden účástník z druhé skupiny…

zjentek

Protože jsou principy společnosti přímo zamířeny proti mým vlastním zájmům, potřebám a touhám, vůbec je neakceptuji. Absolutně. Proto ani s léky VŮBEC nepočítám. Nepřipouštím si jejich existenci. Naštěstí je zatím dosud mým osobním svatým právem vybrat si, co a jak chci léčit či neléčit a na co a jek přirozeně zemřu/opustím tělo. Ovšem tohle nám IMHO taky brzy skončí a při hledání viníka nalezneme zase jenom sebe, potažmo naše vlastní selhání už při volbě vyvolených/vlas­tních představitelů. Nikdo konkrétní neponese vinu, nikdy. Jsme partou nezodpovědných sra­bů.

Pepa25

Samozřejmě, že vedlejší účinky léků zahrnují i psychické potíže, jako jsou úzkosti, panické ataky apod. Změna osobnosti resp. poruchy osobnosti jsou ale něco trochu jiného: https://www.nzip­.cz/clanek/694-poruchy-osobnosti-zakladni-informace Samozřejmě je může vyvolat i drogy nebo léky, ale ne jako vedlejší účinek, ale jako výsledek zneužívání nebo nadužívání.

Ametyst

Zjentku, vidíš to správně. Vždycky si říkám- Doktoři mají nadřízené Ministerstvo zdravotnictví, ale já ne! Mají rozdané notičky.

Ametyst

Rokio, máš pravdu.
Kamarádky manžel byl na transplantaci, a užívá hodně léků, mimo jiné i imunosupresiva, aby tělo přijalo transplantát dobře. Rodina trpí, protože se z něj stalo doslova monstrum. Zmínili se o tom doktorovi, kterého náhodně potkali, a on se ze slušnosti zeptal, jak se pánovi daří. Doktor suše řekl: To je normální.
Takže vůbec se rodinným příslušníkům, ba ani samotnému pacientovi, neřekne, co je čeká.

aliendrone

Ametyst>>> BOHUŽEL se navíc projevuje i ekonomická stránka věci, kterou jsme za totáče neznali. Tenkrát jsme akorát nadávali na to, že na západě mají lepší léky (jejich dovoz k nám byl omezen nejen kvůli tomu, že stály devizy, ale čekalo se právě na „prověření praxí“).

O tom, že by lékaři doslova NUTILI pacienta ZBYTEČNĚ „pod kudlu“, protože OPERACE je lépe proplácená a nemocnice si musí vydělat – o tom tenkrát nemohlo být řeč. Z mé zkušenosti to JEDNOZNAČNĚ VYPLÝVÁ a kdyby jenom z mé… 😕

NJN, pravda a láska, demokrástije… 😉

Ametyst

Aliendrone: Tak to je. Když se dnes dělá byznys i z vydechovaného vzduchu, bodejť by se nedělal z vyděšených bezradných pacientů. Ti už zapomněli, jak se o sebe starat- máme tu všemocnou medicínu a technologie!! Všiml sis, jak už ta zázračná medicína nestíhá a nezvládá, tak už pomalu připouští vliv zdravého životního stylu? Jinými slovy- svoje selhání hází zpátky na natěšeného pacienta, který chce zázračnou pilulku nebo jinou medicínskou pomoc.