delabrutale

Jak naladit klasickou kytaru ?

Když jsem uplnej, ale uplnej amatér?

Existuje nějaký univerzální a jednodušše pochopitelný způsob?

Odpovědi
LuciJe

Úplně nejjednodušší je v tomto směru elektronická ladička (nejlevnější se dají koupit i do 200 Kč). Bez ladičky je pak nejjednodušší metodou naladit jednu ze strun a podle ní ty ostatní – struna stisknutá v pátém políčku od nultého pražce(obvykle tam bývá tečka) musí znít stejně, jako struna pod ní. Pozor, u třetí struhy (G) je třeba stisknout 4., ne 5. políčko.

alenka901

Kytara se nyní dá jednoduše a přesně naladit pomocí elektronické ladičky, která se dá koupit v obchodě z hudebními nástroji. Vřele doporučuji pro začátečníky i pokročilé. Elektronická ladička je přístroj, který pomocí vestavěného mikrofonu slyší zvuk drnknuté struny. Zvuk, tedy výšku tónu struny, pak ladička porovná s nejbližší přesnou hodnotou tónu, jež má v sobě uloženu. Výsledek porovnání je pak zobrazen na displeji nebo svítivých diodách ladičky. Vidíte potom název tónu a jestli jste od tohoto tónu na struně níž nebo výš. Jste-li níž, musíte laděnou strunu utáhnout, jste-li výš, pak povolit. Zvládne snad každý. :o)

Za dob, kdy tyto ladičky nebyly, známy nebo pro nás nebyly dostupné se ladilo jinak.
Nejdříve si ale zopakujeme názvy strun na kytaře. Ta nejtenčí je naladěna na tón „e“ a další struny směrem k silnějším nesou tón „h“, „g“, „D“, „A“, „E“. Pro ty, jimž to neleze do hlavy, Ema hodila granát do atomové Elektrárny. Věta stupidní, leč nikdy nezapomenete názvy strun.
Dříve se prodávala ladička, která by se úspěšně dala porovnat s foukací harmonikou se šesti tóny. Určitě tušíte správně, že těmi tóny byly právě již zmíněné e h g D A E. Do ladičky se fouklo a příslušná struna se tak dlouho ladila, až se vám zdálo, že tón ladičky i struny zní stejně.

No, a kdo neměl ladičku žádnou, ten si musel naladit ještě jinak. :o)
V každém případě si někde musel dotyčný poslechnout tón „e“, ať už z druhé kytary nebo jiného nástroje. Zkuste si to, třeba se vám to někdy bude hodit.
Tak tedy nalaďte si nejtenčí strunu kytary podle jiného nástroje na tón „e“.

Až se vám bude zdát struna „e“ stejně znějící jako z druhého nástroje, zmáčkněte strunu „h“ na 5.pražci a porovnejte ji s prázdnou (nezmáčknutou) strunou „e“. Měly by znít stejně. Pokud zní tón ze struny „h“ hlouběji, přitáhněte ji (a nebo naopak) a opět zkuste porovnání.
Po naladění struny „h“ stiskněte strunu „g“ na 4.pražci a porovnejte ji z prázdnou strunou „h“, měly by znít stejně. Pokud nezní, dolaďujte a opět porovnávejte.
Podobným způsobem pororovnejte a dolaďte strunu „D“ na 5. pražci s prázdnou strunou „g“.
Dále strunu „A“ na 5.pražci s prázdnou strunou „D“
a nakonec ještě strunu „E“ na 5.pražci s prázdnou strunou „A“.

Pokud máte kvalitní kytaru a dobrý sluch, možná už máte naladěno.
Následující obrázky zobrazují právě popsané ladění.

Zdroj: http://www.51­.cz/muz/skol/sko01/sko­.htm

anonym

Jestli nemáš hudební sluch, jsou ti všechny ladičky světa k ničemu