Bronzový

Jak je to se slovesem patřit a s jeho významy?

Když někdo má nějakou věc, říkáme, že mu to patří, nebo patřilo.Současně používáme sloveso patřit ve spojení, že někdo někoho viděl, spatřil. Proto mne zarazila věta v jedné knize, že skříně na něho patřily. Význam chápu, ale takovou větu bych nemohl pronést,nepřipadá mi hovorová. Jak je to , prosím. Děkuji za vysvětlení.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Na významy slovesa se podívejte do odkazu. Mnohé jsou již knižní.
http://prirucka.ujc.cas.cz/…
---
Sloveso patřit mělo např. význam - "dívati se, hleděti nač, kam". Takže v příkladu " skříně na něho patřily" jde o umělecké ztvárnění ve významu - skříně na něho hleděly. Tzv. personifikace - neživé předměty jednají jako živé.
--
Omylem jsem klikla.
Podle etymologů Rejzka i Machka má sloveso patřit nejasný původ. Sloveso spatřít má jiný původ než patřit. I když později se slovesa "spojila".

Patřít - původně hledět na něco, později hledět k čemu = náležeti atd. Do stejné skupiny patří patrit (se) - díváti se, slušeti atd. Proto tolik významů slovesa patřit.

Spatřit - původně se užívalo ve významu vědět, poznat, představovat v souvislosti s významem latinského základu ’odideĩn". Souvsilost se slovesem vědět a dalšími....
----

Když něco spatřím, tak vím, uvidím, co nebo kdo to je. Dnes je sloveso spatřit dokonované, jehož původ si neuvědomujeme.

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2737
Zlatý quentos 1321
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.