Avatar uživatele
Emefej

Jaká je etymologie slova knihomol?

Sám mezi knihomoly patřím, v knihách ležím skoro pořád a mám jich tolik, že už to začíná být na obtíž. Nebylo by z jazykového hlediska logičtější, kdybych byl spíše knihomil? Koncovka mol ve slově knihomol mi připomíná spíše šatního mola nebo jiného škůdce knih.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Lamalam, gecco před 3410 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

´Obávám se´, že slovo knihomol skutečně vychází metonymicky vychází ze spojení „kniha“ a „mol“ – ovšem nikoli ve smyslu ´škůdce´, ale ´neodbytný žrout´- tedy vytrvalý čtenář (´nedá pokoj´, dokud se knihou neprokouše)…
😉
Doplňuji:
Slovo „knihomil“ mi evokuje spíše sběratele knih (nebo, hůře, jejich ´sběrače´- hromadiče bez ohledu na obsah)…
Jednoho takového znám – má spousty knih srovnaných v otevřených knihovnách podle velikosti a materiálu a barvy přebalu, většinu nikdy nečetl.
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

1. Současné slovníky např. PSJC uvádějí původ takto:

Knihomol jako slovo složené = expresívní výraz pro toho, kdo stále leží v knihách; náruživý čtenář knih, který ztrácí zdravý vztah ke skutečnosti. Synonymum – knihožrout,

Často tato náruživá záliba ve čtení knih vede k neživotným názorům.

Jiínak knihožrout – rovněž složené slovo, žrout – původ od slovesa žrát – jeden z jeho významů – obecné exp- pojmenování = příliš horlivě něco vykonávat, plně se něčemu oddávat, věnovat, intenzivně se něčím zabývat..

2. Když jsem se dívala do Rejzkova Etymologického slovníku, překvapilo mě, že neuvádí spojitost s molem – nočním motýlem, ale odkazuje na Jungmannova knihomola.

Jungmann uvádí původ z řeckého " Biblioman, knihomil, knihomol, knihovrt = přemrštěný sběratel knih."

Dnes se užívá výraz bibliofil = česky knihomil.

Knihomil – bibliofil = ten, kdo má neobyčejnou zálibu v knihách, zvl. v knihách umělecky vypravených a vzácných.

Původně výrazy synonymní, ale zřejmě z ironického podtextu se významy rozlišily a uvádí se tak, jak jsem uvedla nahoře.

Knihomil i knihomol – oba milují knihy, ale každý jiným zůlsobem .

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, vagra Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Knihomol rád čte, knihomil má rád knihy jako umělecký artefakt.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek