Vlk57

Jak je to s dědickým řízení ?

Manželce v loňském roce zemřel otec. Žena má sestru a bratra, který žije v rodinném domě, který dostal od svých rodičů darovací smlouvou. Má rodinu a matka žije v tomto domě s ním. Dostali jsme předvolání k soudnímu vykonavateli – bratr, sestra ženy, matka a má manželka, ve kterém jsem pochopil, že všichni jsou dědicové a je zde vystaveno odměna pro soudního vykonavatele ve výši 1.500,– Kč na každého. Je mi jasné, že tato částka je procentuelně vypočtena z hodnoty nemovitosti. Sestra i má žena vyděděni nebyly. Dotaz – na jakou část dědictví mají výše uvedené osoby nárok? Lze se ze strany mé ženy dědictví zřeknout ve prospěch výše uvedených osob ? Lze odměnu, když se žena dědictví nezřekne zaplatit po obdržení usnesení o dědictví do 15 dnů ?

Odpovědi
Pepa25

Manželka a děti zůstavitele dědí v první třídě dědiců rovným dílem (§ 1635).
Dědictví se lze vzdát ve prospěch druhého dědice (§ 1490 odst. 1).

S vyúčtování a placením odměny notáři nemám praktickou zkušenost, zde je kalkulačka: http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/odmena-notare-dedictvi