mojitek

dědické řízení-jak dlouho trvá

Ahoj všem, chci se zaptat: jak dlouho trvá dědické řízení(pozůstalost po otci) po předložení všech náležitých formalit.Konkrétně – zemřel kamrádčin otec ,který vyhrál ve sportce a ona už asi měsíc čeká kdy jí to přijde na účet. Předem díky za konkrétní informaci.
Doplňuji:
manon : já se v tom nevyznám a tolik informací nemám.Jen vím,že ty určitý peníze (přesně určený obnos který je znám)a auto ví že dostane.Notáři dali úmrtní list a on jim řekl,že jim to přijde na účet za asi 1 měsíc.Měsíc už to je a nic.Víc nevím

Nejlepší odpověď
Drap

Většinou 2 – 3 měsíce, někdy to však trvá déle než rok.

Další odpovědi
manon

Z popisu není patrné, zda už proběhlo dědické řízení, rozhodnutí nabylo právní moci a kamarádka čeká, že ji něco samo od sebe přijde anebo teprv byly předloženy podklady notáři.
Doplňuji:
Až rozhodnutí bude pravomocné – uplyne doba na odovlání (asi 15 dní), na rozhodnutí přibude razítko o nabytí právní moci. Myslela bych si, že dědicové pak musí uplatnit svůj nárok u instituce, která má peníze – výhru vyplatit. Musí přece té instituci zdokladovat svůj nárok a určit, na jaký účet jim to má přijít – samo jim automaticky nic nepřijde.

anonym

Mojitku, drap má pravdu, dědické řízení neproběhne určitě dříve, než za dva měsíce od předání případu notáři. Většinou je vyřešeno za cca 3 měsíce, když je znám veškerý majetek zůstavitele (movitý, nemovitý, včetně spoření, finančního majetku, pojištění atd.)
Pokud se notáři před měsícem teprve předával úmrtní list, tak dědické řízení ještě nejspíš neproběhlo. Ať se tedy kamarádka obrátí na notáře a zeptá se ho, zda ještě nejsou zapotřebí nějaké další doklady. Při tom může mít také dotaz, kdy asi přijde na řadu projednání dědictví po jejím otci. Bez notářského zápisu o rozdělení dědictví po zesnulém nikdo na žádný účet převádět peníze nebude. Až bude mít kamarádka v ruce zápis z dědického řízení, tak do měsíce by peníze na účtě měla mít převedeny.
Ostatně ze svého dědictví musí každý účastník dědického řízení uhradit svůj podíl jako notářský poplatek. Zeptej se kamarádky, jestli už ho platila. Pokud ne, tak dědické řízení ještě uzavřeno není.

Deli

U nás trvalo asi půl roku, než nás notářka pozvala ke čtení závěti.

hanulka11

U nás proběhlo dědické řízení po 3 a 1/2 měsících a potom teprve se vyřizovaly peníze .Hned skončení řízení jsme platili ,každý stejný podíl notářce . Ono to opravdu není tak rychlé.Ale taky jsem tam volala, protože jsem odjížděla v té době na dovolenou a bylo mi řečeno, že to nebude tak honem nejdříve za 3 měsíce .Tak asi taky záleží ,kolik toho ten který notář má.

mojitek

Děkuju všem za odpovědi.PS: Ta výhra už byla normálně proplacena.Její otec za to koupil dceři a synovi auto(té mé kamarádce a jejímu bratrovi).Pak jsou tam ty peníze na společném účtu toho jejího otce a jeho manželky(kama­rádčiny matky) se kterýma právě nemůže nakládat(má tam i peníze které s tou výhrou nemají nic společného).Ale auto je zřejmě napsané na otce,tak ho ani nemůže prodat. Víc info nemám,bohužel.