idos

Při dědickém řízení po zemřelé matce jsem nic nezdědil.Notář však požaduje 2500 Kč,má na to právo a za co chce peníze.

Doplňuji:
Dostal jsem předvolání od notáře abych se dostavil k dědickému řízení.Notář požaduje i zálohu 2500 Kč Po matce žádný majetek však nezůstal. Je možné odříci dědictví a neplatit požadovaných 2500 Kč?

Nejlepší odpověď
anonym

Takové vysvětlení požaduj přímo u dotyčného notáře, ten ví nejlépe o jaké konkrétní úkony se ve vašem případě jednalo a kolik si za ně účtuje. Sazby i ceník jsou dané, takže moc prostoru k neoprávněnému obohacení notář nemá. Vy máte právo vědět
za co platíte.
Doplňuji:
Odmítnutím dědictví se povinnosti platit notářský poplatek nezbavíte. K jednání se dostavte a na místě se s notářem dohodněte.

Další odpovědi
anonym

Pokud jsi jediný dědic, tak budeš nejspíš Ty povinen uhradit notářský poplatek související s vypořádáním dědictví. Jsou-li po matce i jiní dědicové, tak by se logicky měly poplatky rozdělit mezi dědící pozůstalé, nebo mezi ty, kterým matka přenechala svůj majetek ještě za svého života. Je třeba se v takovém případě dohodnout. Dohodnout se předem a k notáři jít s hotovou věcí. Řešit rodinné vztahy není v jeho pracovní náplni.
Jestliže ale nejsi ten případ a jsi jediný pozůstalý, tak náklady dědického řízení zůstanou na Tobě. Teoreticky se lze zříci dědictví, ale poplatky za práci notáře se uhradit musí.

Drap

Příliš málo informací. Zřejmě chce poplatek za vyřízení dědictví. Nedá se dost dobře předpokládat, že by notář chtěl poplatek na který nemá právo.
Doplňuji:
Dědictví nelze odříct, ale můžeš se ho vzdát. Ovšem toto je třeba učinit na začátku dědického řízení a potom neplatíš nic.

Jikra

Jakési informace jsou na odkazu. V notářském zápisu jsou jednotlivé úkony a výdaje popsány. Pokud se ti cena a postup notáře nezdá tak se můžeš obrátit na notářskou komoru.

Zdroj: http://www.poh­reb.cz/poplat­ky-za-notare

mosoj

No za to dědické řízení.

pusinka50

Pakliže jsi se děditctví nezřekl, platíš samozřejmě za právní úkon jako takový, měl jsi dědictví odmítnout