Bičiště

Jak dlouhou dobu nabíjet akumulátory – „baterie“ typu AA a AAA? Zná někdo „nabíjecí“ vzorec?

Mám jednoduchou cestovní nabíječku, pouze pro aku. typu AA a AAA,s nabíjecí intenzitou 200 mA. Při koupi byly součásti nabíječky 2 ks AA 950 m.Ah., s pokynem nabíjet je po dobu 6 hodin. Dnes už používám jiné aku., s kapacitou až 2500 m.Ah. Dobu nabíjení odhaduji a odvozuji ji od nákupní informace. Když 950 m.AH po dobu 6 hodin, tak 2000 m.Ah po dobu cca 13 hodin.Informace dále varovala, že při překročení dobíjecí doby, baterie nabobtá a hrozí až její roztržení. Párkrát se mi stalo, že jsem doporučenou dobu nabíjení překročil, i o dost, a nic se nestalo, aku. byly o trochu teplejší.Prý existuje vzorec, dle kterého lze vypočítat při znalosti kapacity článku a intenzity nabíjení, dobu po kterou se má článek nabíjet. Neznáte někdo ten vzorec? Za doporučení zakoupit si automatickou nabíječku předem děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

(kapacita AKU / nabíjecí proud) x 1,35 = cca
počet hodin nabíjení.

Aku škodí dlouhodobé přebíjení,teplota při nabíjení přes 40oC a hluboké vybití ( nikdy nevybíjet pod napětí 0,9 V na článek).

Dnešní NiMH aku se při použití nabíjecího proudu do 500 mA nepřehřejou, pokud ovšem včas vypnete. Pokud nemáte nabíječku s vypínáním delta U je třeba čas hlídat nebo použít nějaký časový spinač.
Pokud jsou již AKU nabité všechna dodaná energie se přeměňuje na teplo !!!

Nedodržování uvedených parametrů má vliv na snížení kapacity článku , zvětšení samovybíjení a zvýšení vnitřního odporu. Životnost není zase až tak důležitá i tak je dost dlouhá.
Doplňuji:
Nabíjení proudem 200mA je sice zdlouhavé ale šetrné k AKU článkům. I při přebíjení se stačí převážná část vzniklého tepla odvést povrchem AKU článku do okolí.

Další odpovědi
Hlada

Do úplně vybitého akumulátoru musíte dodat 1,5× více energie.

čas = kapacita *1,5 : nabíjecí proud

Správný nabíjecí proud by měl být 1/10 – 1/5 kapacity akumulátoru. Pokud je v těchto mezích, tak se akumulátor příliš nezahřívá a nemůže tak ani dojít k jeho roztržení. Přebíjením se ale snižuje životnost.

mosoj

Velké přehřátí a vydutí či dokonce roztržení AKU článku hrozí při nabíjení proudy přes 500 mA. Některé taky rychlonabíječky( za pár korun) se nestydí do AA článku rvát 1000 mA a více a na článkách neudržíte před koncem nabíjení ruku. Takové nebrat.