postcd

Životnost nabíjecích tužkových baterií

Jaká je životnost tužkových baterií nabíjecích?

Mám nabíječku co umí „oživit“ staré baterie a částečně odstranit „paměťový efekt“ jejich. Tak mě zajímá jestli když nebudu tužkové baterie 3 roky používat, jestli je to nějak významě nezdegraduje. Třeba jejich schopnost uchovat energii a nebo kapacitu třeba o 50% ?
Doplňuji:
mluvím o nabíjecích bateriích, ne klasických. samozřejmě vím že se časem vybíjí, ale to není předmětem dotazu. Dotazem je nevratná degradace v důsledku X let, %, odhad.. děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

  1. AKU nezdegraduje skladování ale stav hlubokého vybití či přechovávání při teplotě vyšší jak 40oC.
  2. Protože u každé AKU existuje tzv. samovybíjení, dlouhým skladováním se dříve nebo později AKU dostane do stavu hlubokého vybití. Při jakémkoliv vybíjení by napětí nemělo klesnout pod cca 1.05 V !!!!! v takovém případě zrovna tak jako při přehřátí nad 40oC ( třeba i na slunci) se zkracuje životnost AKU.
  3. Nejmenší samovybíjení mají AKU nové generace tzv. přednabité Sanyo ENELOPE či GP RECYKO. Tyto AKU vydrží i rok nabité jenom s minimálním poklesem napětí. Jsou i od jiných výrobců. Vyznačují se nižší kapacitou 2050mAh i když jsem již viděl v poslední době i 2500mAh.
  4. Oživení AKU není nic jiného než opakované dlouhodobé nabíjení a vybíjení malým proudem. V podstatě se totéž děje při normálním nabíjení a vybíjení, pokud se nepoužívají tzv. rychlonabíječky která to do AKU cpe hlava nehlava a AKU se silně zahřívají což jejich kapacitu degraduje.
  5. Počet nabíjecích cyklů udávají výrobci kolem 1000 a asi to bude pravda. Tolikrát jsem nikdy nenabíjel.
  6. Obecně platí čím vyšší kapacita AKU tím vyšší samovybíjení.

kablik

nevyhazuj, odnes do sběrného místa a kup si nové…