chloee

Jak postupovat při podávání daňového přiznání?

Ahoj, ráda bych požádala o radu někoho, kdo se vyzná v podávání daňového přiznání.
Jsem studentka a od září minulého roku jsem pracovala jako brigádník u jednoho zaměstnavatele. Měsíční příjem nepřesáhl 10 000,–. Nepodepsala jsem zde (ani nikde jinde. Byla jsem akorát u voleb a jiný příjem nemám) růžové prohlášení, takže mám na výplatě odečtenou srážkovou daň. Zjistila jsem, že pokud nemám podepsané růžové přihlášení, musím si daňové přiznání udělat sama, jak tedy postupovat? Vyplním přiznání k dani z příjmu fyzických osob, zajdu pro potvrzení příjmu od zaměstnavatele a toto donesu na finanční úřad? A je pro mě důležitý termín do 15.2.? Nebo ten je důležitý jen pro ty, kdo podepsal dříve růžové prohlášení? Moc děkuju!

Nejlepší odpověď
autacek

V podstatě až na drobné nepřesnosti ano, termín na to máte letos až do 3. dubna.

Další odpovědi
Hlada

Na základě potvrzení o příjmu vyplníš přiznání k dani (vzor č. 24). Sražené zálohy by měly vyjít jako přeplatek. Termín podání je letos do úterý 3. dubna.

ivzez

Chloe, ještě pořád můžete prohlášení k dani z příjmu
podepsat u posledního zaměstnavatele z roku 2017.

Stihnete-li to do 15. února a zároveň jej požádáte
o provedení ročního zúčtování daně z příjmu (RZD),
bude zaměstnavatel povinen Vaší žádosti vyhovět.

Poradila bych zajít do mzdové účtárny s potvrzením
o studiu za loňský rok a podepsat tam prohlášení i žádost.
Ušetříte si tak práci s daňovým prohlášením.

15. únor se vztahuje k žádosti o RZD, žádost
i veškeré podklady musí mít zaměstnavatel k dispozici
do 15. února (nestačí je teprve 15. II. odeslat).

________

Doplňuji:

Pokud jste měla příjem jenom z jednoho zaměstnání
a od voleb, nejste povinna podávat daňové přiznání.
Zaměstnavatel odvedl srážkovou daň, která je konečná.

Pokud ji nechcete zpětně změnit na zálohovou a vrátit
přeplatek, nemusíte dělat nic. Státu nic nedlužíte.