Karla123

Měl podat daňové přiznání, i když neměl příjem z podnikání?

Kamarád má živnostenský list, jelikož pracuje, je to vedlejší činnost. Za rok 2013 však neměl žádné příjmy z podnikání. Měl podat do konce března daňové přiznání nebo nemusel? Díky.
Doplňuji:
Měl snad napsat na FÚ čestné prohlášení o tom, že neměl žádné příjmy? Nebo lépe, že vůbec nepodnikal? A není na to už pozdě, když daň. přiznání se musí podat do konce března?

Odpovědi
Lamalam

Jasně že musí, jenom do přílohy 1 napíše skutečné příjmy a výdaje, které měl jako OSVČ, tedy nulové.
Doplňuji:
Pokud neměl živnost pozastavenou, tak ho musí podat. Žádné čestné prohlášení pro finančák se nepíše. Prostě podá normální daňové přiznání s nulovými příjmy, z nich bude platit daň, tedy nic.

Drap

Pokud neměl živnost zastavenou, tak daňové přiznání musí podat, i když bude nulové. To že to má jako vedlejšák při zaměstnání nehraje roli.

anonym

Každý, kdo má příjmy (ať jako živnostník či jiné), musí podat daňové přiznání daně z příjmu…
😉
Jen – za zaměstnance tak obvykle činí zaměstnavatel.
Ten kamarád by měl do daňového přiznání podávaného zaměstnavatelem ´dodat´ i příjmy z podnikání (pokud se se zaměstnavatelem takto domluví) a nebo si přiznání jen nechat ´předpřipravit´ a podat si je – po doplnění, sám.
Každopádně – daňové přiznání se za dané období podává vždy jen jedno, souhrnné – nepodává se zvlášť ´z´ OSVČ a zvlášť ze zaměstnání.

assist35

Pokud se nepletu, je potřeba vždycky podat přiznání, v tomto případě tzv. nulové. Ale dá se to i elektronicky, kdyby někdo nevěděl jak na to, na https://www.fre­elance-market.cz/d/danove-priznani-a-hlaseni-online jsou rady k elektronickému podání a dalším věcem k podnikání.

Karla123

Živnost má založenou od srpna a pozastavenou od října do 31.12.2013

Lamalam

Od srpna do září tedy podnikal, takže musí podat. Pokud pracuje, dostane od zaměstnavatele papír, který se jmenuje nějak jako „Přehled záloh…“ Vyplní si normální DAP, kam uvede celkové příjmy ze zaměstnání, zálohy na daně atd. Do přílohy 1, která je součástí DAP uvede příjmy z podnikání. Jsou tam ke všemu vysvětlivky, na první pohled to vypadá složitě, ale dá se to zvládnout. Nesmí zapomenou také na přehled pro sociálku a pro zdravotní pojišťovnu. Tam je termín myslím do konce dubna.