icurusL

Co se mi stane, když nepodám daňové přiznání?

Dobrý den,
mám menší problém. A potřebuji se poradit, protože se bojím, že jsem něco pokašlal. Jsem STUDENT. A měl jsem do tohoto konce měsíce podat daňové přiznání (asi). No a čas plynul a najednou je 22. března. Zavolám do práce, že chci mluvit s personálním a o ona jako na potvoru má dovolenou (až do 27. března), což už asi nestihnu.

Co se mi může jako studentovi stát, když nepodám daňové přiznání?
Je vůbec pro studenty povinné dávat daňové přiznání?

Nejlepší odpověď
Emefej

Pokud máš povinnost podávat přiznání, tak maximální pokuta za nesplnění je stanovena na 300 000 Kč.

Další odpovědi
mvk

Po 27. březnu je na to ještě týden (do 3. dubna včetně). Jestli tam není personální, písni mzdové účetní. Přiznání nemusíš podávat, pokud:

  • sis nevydělal víc jak 15k z pravidelné práce
  • sis nevydělal víc jak 30k z jednorázové práce
  • jsi pracoval na DPP a zdaňovali Ti to hned srážkovou daní
  • jsi pracoval u jedné firmy a oni podali daňové přiznání za tebe (ale to bys byl musel podepsat tzv. růžovej papír do půlky února)

Ale někdy se vyplatí i při srážkové dani přiznání podat dobrovolně, protože ti můžou něco vrátit.

Podrobně třeba tady http://www.pe­nize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/321013-dan-z-prijmu-kdo-musi-v-roce-2017-podat-danove-priznani

Jiří Bohumil

Jestli jsi student, na situaci nic nemění. Na povinnost, termíny a postih Ti odpověděli mí předchůdci. V nouzi nejvyšší můžeš využít daňového poradce-viz dále.

Pokud vám přiznání zpracovává daňový poradce, je lhůta o tři měsíce delší – musíte ale poradci podepsat plnou moc a do třetího dubna ji doručit finančnímu úřadu, daňové přiznání se pak odevzdává nejpozději do třetího července.

ivzez

A máte povinnost podávat daňové přiznání? Jestli jste vedle studia měl jenom
jedno zaměstnání (jestli jste neměl dvě nebo více zaměstnání souběžně), a jestli
jste u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani z příjmu + žádost o roční
zúčtování daně z příjmu, nejste povinen DP podávat.

Jestli (neuvádíte dostatek informací) nejste povinen DP podat,
nehrozí Vám nic, jestli DP podat musíte, hrozí Vám pokuta.

Vyplnění DP (zjednodušený formulář) je otázka několika minut. Stačí se
s účetní domluvit a pro potvrzení o zdanitelných příjmech si zajít osobně.
DP pak můžete zaslat poštou nebo odevzdat osobně do 3. dubna 2017.

Zjednodušený formulář (XLSX, 55 kB):
http://data.id­nes.cz/soubory/p_da­ne/A170110_JAN_025_DA­NE_2016_MALY_3­.XLSX

Plný formulář (XLSX, 233 kB):
http://data.id­nes.cz/soubory/p_da­ne/A170110_JAN_023_DA­NE_2016_VELKY_3­.XLSX

_____

Další možnost uvádí Jiří Bohumil → můžete zpracování DP
svěřit daňovému poradci a na FÚ do 3. dubna doručit plnou moc.
Tím termín podání posunete o tři měsíce.

ivzez

Nejsem si jista, proč jste volal na personální oddělení.
Potvrzení o zdanitelných příjmech by přece měla vystavit mzdová účtárna.