eleonnore

Co to znamená „ušukaný“?

O slovu „šukat“ a jeho původním, nevulgárním významu již vím.
Dnes jsem ale narazila ve starém slovníku na výraz „ušukat“ a k němu další vysvětlení. Přesto jej stále nechápu a ani té vysvětlovací větě nerozumím. Význam v dnešní češtině je určitě někde jinde, než tehdy :D. Může mi prosím někdo vysvětlit původní význam?

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se na výraz ve starém slovníku, který je původní. .

J. Rejzek: Etymologický slovník

„Původní význam zastaralého slovesa šukati – zast. ‘těkat z místa na místo, běhat sem a tam, vykonávat drobné práce. . U Jg ve významu ‘hledat’ ( U významu ‘hledat’ se myslí na vliv či přímo převzetí z něm. suchen (střhn. suochen tv.),ostatní č. významy ukazují spíš na onomatopoický a expresívní původ.“

Sloveso má stejný základ jako šoupat = sunout, strkat, také vztah k němčině – k schieben ‘sunout, strkat’"

V Babičce B. Němcová je tento výraz uvedený – šukala po světnici.
Vysvětlení najdete v archivu.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/babicka-bozena-nemcova

Dnes se toto sloveso užívá ve významu vulgárním – šukat = mít pohlavní styk – takže přídavné jméno je snadné vytvořit.
Zde je ale původ slova jiný, nikoliv od německého suchen, ale od německého nářečního schucken, které označuje pohyb sem a tam, kolébat se.
--

Ušukaný – dotyčný byl unavený třeba z neustálého pobíhání sem a tam, dělání drobných prací, hledáním něčeho, odstrkováním rlůzných předmětů atd. Takže se ušukal, tedy unavil. Někdo může být unavený i z nicnedělání.

Ve vašem odkazu na slovník je uvedené – ušukaný = šukáním unavený.

Takže nechápu, proč Eburo napíše „…je dotyčný unavený“, když opakuje slova, která jsou uvedená ve slovníku.

Další odpovědi
Kepler

Záleží na kontextu. Šukat ve vulgárním slova smyslu je souložit, dotyčný může mít sexuálně náruživou manželku, takže je sexuálně unavený. Jinak starší a původnější významy:

  1. pohybovat se (ve význ. 1), těkat z místa na místo: š. po pokoji drobnými kroky; š. kolem kamen
  2. (~; co) vykonávat (zprav. drobné) práce: když neměla (babička) v domácnosti co š., seděla ve své sedničce (Něm.); ve statcích práce odpočívala, ledaže tak po dvorech ledacos šukali (Třeb.) kutili; šukání bylo dost, ale byl zvyklý pracovat (Herrm.)
  3. řidč. (kde) hledat 1: š. na stole (Staš.)
  4. (co; ~) (v dětské hře) šoupat (kuličky n. fazole), cvrnkat 2: důlek na šukání

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C5%A1ukat

anonym

Řekl bych,že je dotyčný unavený.
Píše to občas v křížovkářském slovníku.
https://www.kri­zovkarsky.cz/in­dex.php?legen­da=UNAVEN%C3%9D

anonym

Ušukaný k smrti. To se ti nikdy nestalo?

zvonisek

Ušukaný znamená uondaný, např. Žena šukala s koště tem po světnici, běhala sem tam.

Miloslav

Ušukaný je unavený.