annas

Věříte, že nejen životospráva, ale i čtení prodlužují život? Proč to asi tak je? Leccos je jinak, než se jeví…

Zaujal mě článek v časopise Spirit, že Češi na knihy nezanevřeli, i když bohužel nejvíce čtenářů je ve věku od 40 let. Nejoblíbenější je naučná a odborná literatura, následuje beletrie. Právě četba kvalitního románu může přidal člověku roky života.
Výzkum vědců z Yaleovy univerzity to potvrzuje. Je však třeba číst nejméně 3 a půl hodiny týdně. Tím se sníží riziko předčasného úmrtí i o čtvrtinu.
Vědci zkoumali v průběhu 12 let asi 4000 lidí a zjistili, že 23 % těch, kteří četli alespoň 3,5 h týdně, žili déle než ti, kteří nečetli vůbec.

Vím, že otázka o četbě zde již byla, ale tato je přece jiná.

Druhý dotaz
Setkali jste se s knihou, při jejíž četbě jste si řekli: stačí jen jednou.
Naopak, vracíte se k již přečteným knihám, nebo máte raději novinky?

Nechcete si tímto způsobem prodloužit život?

„Je zoufalé nemít rozečtenou krásnou knihu, nemít v zásobě nic, co bychom mohli otevřít bez zklamání.“ Jiří Orten

V anglickém zdroji (odkaz v diskusi – děkuji uživatelce Eleonnore za jeho vložení) je uvedené, že čtení za daných podmínek prodlužuje život až o 2 roky.

Četba totiž ovlivňuje poznávací procesy

1 tzv." hluboké čtení" vytváří spojení s dějem a jeho prostřednictvím i s okolním světem

2. knihy ovlivňují empatii, sociální vnímání a emoční inteligenci, tím i délku života.

Samozřejmě že knihy nejsou jediné, které udržují mozek v aktivitě.

Děkuji za vaše názory.

„Knihy jsou potravou ducha … základem poznání … otvírají dveře do neznámého světa“ atd. Ale i pravidelné čtení je dokonce prostředkem k prodloužení života …

„Ten, kdo čte, žije s každou novou knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“ Oscar Wilde

Obrázek: http://www.spis­skevlachy.sk/ad­ministracia/fo­tos/784031efc478ef8eb­b319c121d85a3759ca­ca8e0.gif

Nejlepší odpověď
Kepler

Čistě fyziologicky to opodstatnění má. Během četby je tělo v klidu, není namáháno svalstvo včetně srdce, tělo se tak neopotřebovává. Psychickou stránku ovšem zanedbat taky nelze, člověk rozšiřuje své obzory, krásno uklidňuje. Takže pravidelná četba život určitě prodlužuje, tomu docela věřím.

Další odpovědi
mosoj

Může být. Manželky babička četla do poslední chvíle. Zemřela v 92 letech stářím.
Pokud budu přemýšlet pouze nad tímto jedním příběhem, tak musím konstatovat, že babičce kniha pomáhala odpoutat se od uspěchané doby a hektického dění. Ona se svými romány dokázala odpoutat od negativní reality. r Byla klidná a vyrovnaná a kdykoliv se v jejím okolí dělo něco negativního, začala si číst.

ten který je

Netroufám si říct,zda četba knih prodlužuje život,ale v každém případě čtení udržuje duševní svěžest.Co kniha to příběh.K některým knihám se vracím v životě i několikrát.

fcoop

Možná,že četba prodlužuje život.
Ovšem jedině na pustém ostrově.

Co je platné prodloužit si o pár hodin život četbou dobré knížky,když pak člověk vleze na tyto stránky a zestárne o pár let.

Ale představit si život bez knihy jde jen velmi těžko.
Bohužel sehnat dobrou knihu začíná být větší a větší problém.
Knihovny jsou zaplaveny spoustou módního sajrajtu.
Je to jak hledat na skládce něco dobrého k jídlu.

Nuk nuk

V jistém smyslu musí být pravda, že čtení prodlužuje život. Samozřejmě, že to platí jako u všeho, neznamená to, že když přečtete knihu denně, že se dožijete 120, těch faktorů musí být více, ale čtení tříbí mozek, udržuje jej v činnosti a dodává mu informace. Tím se do jisté míry zabraňuje problémům jako je Alzheimerova choroba, demence apod. Díky tomu se tedy čtení podílí na i na délce života.

Inu, knih, ke kterým jsme se rozhodně nechtěla vracet, ba dokonce takových, které jsem ani nedočetla, jsem pár v ruce držela. A naopak i několik takových, které jsem si s chutí přečetla vícekrát.

Psychotic

Zaprvé bych chtěl upozornit na to, že uvedená statistika neprokazuje (ani nenaznačuje), že čtení prodlužuje život, jen to, že čtenáři v průměru déle žijí.

Jinak bych (trochu) souhlasil s Keplerem, že když člověk zrovna čte, není v nebezpečí smrti. Proto knihomol v průměru bude žít déle než zapálený motorkář.

K nové otázce:
K tomu nejzajímavějšímu, co jsem četl, se sem tam vracím. Tedy v minulosti jsem se vracel. Když jsem ještě četl.
Nikdy se mi nestalo, že bych si při čtení řekl „jednou stačí“. Když je to nuda a šeď, spíš si říkám „tohle ani nedočtu do konce“.

Mc Merkurion

… no, jak se to veme, já mám pocit, že při čtení účtů se mi život spíš zkracuje…
… abych dočetl knížku a řekl, jednou dost, tak jak to myslíš ty, tak to ne, to jsem ji raději nedočetl hned, k žádný knížce jsem se nevracel, jakmile něco přečtu (a i vidím film), už se k tomu nevracím, děj znám, tak proč … je ale jedna výjimka, když občas dělám pořádek, a narazím na Rychlý Šípy, ještě komiks, tak to neodolám…

defend

samozřejmě, je to logické, čtení nás naplňuje vnitřním klidem, dovedeme se v životě více soustředit, jsme více vyrovnaní, jsme natěšeni očekáváním co bude v knize dál?? atd. Mnoho,pozitivního pro naše vědomí, přináší četba.A to vše má dopad na naše zdraví, tudíž delší život.

anonym

To, že četba prodlužuje život, mi přijde fakt jako hloupost. Však lidé čtou ledasco, a to, že si místo pohádky přečtete cokoli jiného, vám život prodloužit nemůže. Nesmysl.

hapiky

Číst se dá i na internetu, je to zpravidla konkrétnější, účelnější, uspávající. Číst knížku se špatným koncem může být i antiproduktiv­ní,(třeba svoji vkladní)

anonym

Věřím tomu. Souhlasím i se rčením, že dobrá kniha je k nezaplacení. Pokud čtenáři přinese radost, tak svůj účel splní a navíc nemusí být čtena pouze jednim člověkem. Některé knihy např. z knihovny putují sem a zpátky několikrát do roka.

Reezo

To jsou pouze výmysly. Vždy je to dáno již předem geneticky. Jsou lidi kteří žijí celý život nezdravě a dožijí se více než ostatní. Hlavní problém je v tom, jak rychle stárnou buňky a pochybuji, že to ovlivní četba atd… Proto je dobrý si užívat život, dokud to jde. Klidně se může stát, že vás usmrtí jiný člověk svou nedbalostí.

Prodloužit prokazatelně život dokáží možná leda tak nějaké medikamenty. Podle mě stačí, aby vědci prolomili DNA člověka a po drobné úpravě člověk nemusí vůbec stárnout. Jenže to by vyvolalo největší krizi, kterou člověk ještě nezažil. Lidé by neumírali a velice rychle by se přelidnila planeta a následně by zkolabovala, jelikož by neuživila takoví počet lidí. Jestli něco takového někdy bude, tak se to dostane jen mezi vyvolené jedince a možná později, až lidstvo začne expandovat do vesmíru.

Michálek1245

Myslím si, že ty knížky mají jenom nějaký sekundární dopad. Jednak když čtete, tak jste většinou v klidu a zmírňujete stres. A když čtete populárně naučné a odborné nejčtenější knihy, tak se vzděláváte a následně to aplikujete na vlastní život, životosprávu a tak dále. :) Takže v tomhle ohledu to podle mě skutečně prodlužuje život. :)

zjentek

Myslím, že ta hláška od Oskara Wajlda v závěru „Vaší otázky“, platí stejnětak pro filmy, jako i pro knihy. Nic světabornýho.

annas

Ad zjentek,

i film obohacuje, ale někdo vám předává své myšlenky, svůj pohled na skutečnost.. Všechno nejde převést na filmnové plátno.

Ale je možné srovnávat. Přesvědčila jsem se o tom mnohokrát, záleží na tom, zda jste napřed viděl film a pak četl knihu. Nebo naopak.

eleonnore

Zrovna teď jsem narazila na tento článek: http://www.iflsci­ence.com/brain/re­gularly-reading-books-prolongs-life-two-years/

cynique

Mohu doporučit hezkou knížku ke čtení – Darell Huff: Jak lhát se statistikou – statistika vtipně a jinak.

https://www.kos­mas.cz/knihy/182239/jak-lhat-se-statistikou-statistika-vtipne-a-jinak/