terkakik

Co je to sekta?

Nejlepší odpověď
MK44

Co je to sekta ve sféře náboženství? Na to nemusí být jednotný názor.

Slovo samo je odvozeno buď od latinského sequi = následovat nebo od secare = sekati. Sekta je pak něco jako následování nějaké cesty, směru, učení, přesněji přívrženci takového směru, školy a nebo odseknutí či odštěpení, přesněji odštěpenecká skupina. Srov. též slovo sekce = úsek.

V evropském náboženství se slovem sekta zpravidla myslí skupina lidí, která se oddělila od jiné skupiny. Protože přívrženci původní skupiny takový čin zpravidla nevidí rádi, mívá slovo sekta často hanlivý nádech. Odštěpenci pak bývají považování za odpadlíky, úchylkáře od nějakého „správného“ směru, za pomýlené nebo dokonce za zrádce. Z historického hlediska jsou protestanté sektáři z hlediska katolíků. Ovšem sami katolíci mohou být považování za sektu z hlediska pravoslaví. Celé křesťanství je pak sektou z hlediska judaistů (vyznavačů židovského náboženství). Mnohdy se tak častovali přívrženci různých směrů navzájem.

Slovo sekta se nemusí omezovat na náboženské ideologie. Používá se v oblasti filosofických škol, v politice aj. Prostě tam, kde jde o různost názorů a zpravidla též i o požadavek zachování jednoty. Například pro stalinistické marx-leninisty byli sektáři trockisté, maoisté nebo Titovi komunisté. Záleží na kulturním či dobovém kontextu. Např. v hinduistickém prostředí jde zpravidla o školu a otázka odštěpení nehraje roli.

Z hlediska sekulární společnosti bývá za církev považována taková náboženská organizace, která je ve společnosti zavedená, popř. je úředně uznaná, její chování je víceméně předvídatelné a nepředpokládá se, že by překročila ve společnosti uznávané mravní normy. O sektě se mluvívá, když v tomto není jisto. To zda je její náboženská nauka odvozená od starší nauky nebo zda je spíše originální, zda se odštěpila od starší organizace nebo vznikla nezávisle, nebývá rozhodující.

Tragické následky mělo „učení“ takových náboženských sekt jako americké Chrám lidu nebo japonské Óm šinrikjó.

Další odpovědi
anonym

Stačí zadat do vyheldavače,ty ho nemáš?To to máme dělat za tebe?
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sek­ta
http://sekty-cz.webs.com/co­jesekta.htm

mojitek

když už jsi tak líná a my to máme vyhledat za tebe,tak by bylo možná vhodný dodat to kouzelné slůvko ......nebo tě to maminka nenaučila?