Pájo

Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny, Hnutí Hare Krišna… společenství, hnutí, sekta, církev?

Hare Krišna… tak jak je to s tímhle (po)hnutím… společenství, hnutí, sekta? Cirkev, jako taková? Tenký led. Jsem v tomhle směru nevzdělanec… Poučíte mne, prosím…stručněji prosím?

Doplňuji:
Nejde mi o definici sekty. Ptám se na vaše osobní názory o postavení tohoto seskupení.

Nejlepší odpověď
annas

Kdysi jsem dostala od jedné studentky dlouhý dopis, v němž jí jeden člen tohoto hnutí popisuje své zážitky Vkládám úryvky, myslím si své, nikoho neovlivňuji. Někdy stačí i jiný pohled na skutečnost, i každý si může vytvořit obrázek …Autor souhlasí s předáváním informaci.

„Naše hnutí se opírá o myšlenku "Jednoduché žití, hluboké myšlení“. Všechno patří bohu, a proto nemáme právo si něco přisvojovat
4 hlavní zásady: nejíst maso ani vejce. 2. Nehazardovat. 3. Nepoužívat sex. 4. Nebrát omamné látky, nekouřit atd.
Sex je překážkou všeho, je třeba zbránit přelidnění.
Každý týden jezdím na farmu, kde je hodně kluků, holek, ale nejhezčí jsou koně, býček, kočka, ovce a čínská prasata na dojídání zbytků jídla.
Režim dne:
Ve 4 hodiny vstáváme (spí odděleně muži i ženy), uklídíme, ve 4.30 h se koná první obřad – exotický,, všem hostům se líbí. Od 5.00 do 7.00 h se provádí džapa, odříkání mantry: Hare Krsna, hare Krsna … zvuková transcendentální vibrace , při níž se očisťujeme.. Jinak tato mantra má 16 kol denně (růženec o 108 kuličkách) za každou kuličkou se musí tato věta opakovat… Trvá to 2 hodiny. Po obědě přednáška, po přednášce jídlo – jogurty, zelenina, zvláštní chléb. Pak je práce – dřevo, koně, jiní jezdí ven a nabízejí knihy
Hare Krišna není sekta, je to nejstarší „věda“ na světě – reinkarnace Krišny. Tato „věda“ se neopírá o hmotné prvky, ale o duchovno. Existenci boha máme podloženou, víme, jak vznikl svět … Po životě je smrt a smrtí se rodí další život a stále dokola …"

.
Doplňuji:
3. O sexu se autor vyjádřil nepřesně – Sex je povolen pouze manželům a za účelem plození dětí (tím jsou také zakázány homosexuální praktiky) – zdrženlivé sexuální chování.."

Nemám nic proti tomu, když někdo věří v něco nebo v někoho, je to jeho rozhodnutí. Ale neměl by ovlivňovat druhé a slepě trvat na své pravdě. Žít a nechat žít.

Podle mne je v různých sektách, hnutích či podobných organizacích víc negativ než pozitiv. Navíc všechno na povel.

Jezdím autobusem s členkou Svědků Jehovových, bavíme se o běžných záležiostech, ale s rozhovorem končím, když mě začne přesvědčovat o své pravdě…

Další odpovědi
hanulka11

zde je vše napsáno
http://www.ha­rekrsna.cz/cvs/o_nas

Lakeysha

nemám ráda, když se špatně chápe výraz sekta, sekta je prostě jakákoli skupina lidí, kteří jdou společně a nějak organizovaně za stejnou ideologií. Sekta neznamená jenom satanisty, i křesťané jsou sekty, enem trochu větší. I třeba politická skupina je sekta. Neni to jen o víře a náboženství.Takže ano, Hare Krišna je také sekta, na tom slově neni nic špatného.
Doplňuji:
já vim, ale informace o Hare Krišně ti vyhodí snadno strejda gůgl, takže tohle bylo to jediný, co jsem měla potřebu poznamenat…

anonym

Jedná se o jedno z východních náboženství stejně jako budhismus, hinduismus a podobně. Sektářství z tohoto „náboženského hnutí“ víceméně činí jeho expanze do evropských a amerických kultur.
Chápala bych, kdyby v Evropě a jinde ve světe toto náboženství šířili Indové a ještě vhodnější by bylo šířit je opět mezi Indy. Uniká mi dlouhodobě smysl východního náboženství pro lidi žijící po mnoho generací v Evropě a ovlivňované od narození evropskou kulturou. Zde se mi takovéto zaměření na exotický druh víry zdá jako duchovním myšlením nepodložený výstřelek. Spíše je to snaha o odlišení se a vzpoura proti přizpůsobování se regionálním zvyklostem a pravidlům.
Prostudovala jsem řadu knih, které mají zájemci o tuto kulturu přiblížit východní náboženství, ale nenašla jsem v nich smysl, proč bychom se měli s tímto druhem víry ztotožňovat. Naší oblasti je bližší křesťanství, evangelictví, pravoslaví apod.
V podstatě by nemělo být náboženské cítění ničím vynucené. Kdo chce věřit, tomu by se nemělo ve víře bránit (jak tomu bylo za minulého režimu). Na druhé straně by si vyznavači různých druhů náboženství a náboženských sekt měli uvědomit, že i způsob vyznávání Boha a přiklonění se k určitému druhu náboženství by vždy měly být o svobodném rozhodnutí každého jedince.

anonym

Jde o experiment s tím nakolik je zdegenerovaný ubožák závislý na drogách schopný a ochotný se vrátit zpět k přirozenému životu a žít v souladu s přírodou kde nemusí platit; politiky, vojáky, byrokraty, a jiné parazity!
Jóga
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/J%C3%B3ga
Kršna
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­zin%C3%A1rodn%C3%AD_spo­le%C4%8Dnost_pro_v%C4%9­Bdom%C3%AD_Kr%C5%A1ny

Pájo

Dobře, díky za to, Lakeysho. Právě, že na webu jsou oficiální prezentace. To si skutečně najdu, ale zkušenosti lidí tady (nebo jejich známých) jsou prostě o mnoho cennější.

zjentek

Kriěna je jenom jedem. Musíš jej nejprve NAJÍT, abys našel odpovědi na všechny své otázky.