Rokio

Jsou svědci Jehovovi křesťané?

Vím, že se jedná o sektu. Ptám se ale, jestli to jsou křesťané.

Odpovědi
luckykubrt

Podle Bible to jsou dokonce praví Ježíšovi učedníci a Boží organizace. Sektami potom jsou ti, kteří nežijí podle Bible nebo si ji přizpůsobili k obrazu svému (např. odstraněním Božího Jména). Sám Putin označil papeže za antikrista, ale ani jeho pravoslavná církev není svatá (okrádá svědky Jehovovy o majetek). ☹

Roman71

Rokio, prosím, přečti si alespoň „nový zákon“ (až po knihu Zjevení) a srovnej si to s tím, co dělají Svědkové Jehovovi. Ano, Svědkové Jehovovi jsou praví křesťané a následovníci Ježíše Krista, i když se to takzvaným „křesťanským církvím“ vůbec nelíbí.

Kdysi jsem si ještě coby nevěřící ze zvědavosti četl evangelia a došlo mi, že i v dnešní době budou na 100% existovat lidé – skuteční následovníci Ježíše Krista, kteří budou jako Boží Syn znát pravé Boží jméno, budou kázat dobrou zprávu o Božím království (Matouš 24:14) stejně jako Kristovi učedníci a budou to dělat veřejně a dům od domu (Matouš 28:19–20; Skutky 20:20–21). Také budou ostatními lidmi nazýváni „sektou“ (Skutky 24:14). Budou to dělat i přes pronásledování a nelibost lidí, kteří nechápou (a možná ani nechtějí pochopit) jak důležité poselství v Bibli je. Kdo ti do toho popisu zapadá?

Pawel Páya

To záleží na tom, jestli se zeptáš Svědka nebo někoho jiného 🙂

Ježíš o sobě prohlásil, že je Bůh (Jan 10:30,Jan 8:58 atd.) a neměl ani nic proti tomu, když jej tak označil apoštol Tomáš (Jan 21:28–29).
Tohle Svědci ale neuznávají a příslušné verše mají ve své verzi Bible přeložené jinak, po svém.

philip2

Ne.

Křesťanem je ten, kdo 1. uvěřil v Nejsvětější Trojici, se vším, co k tomu patří, 2. byl pokřtěn platným způsobem.

Svědkové Jehovovi (SJ) nevěří, že Ježíš Kristus je Syn Boží, Bůz z Boha, který za nás zemřel na kříži. Svědkové Jehovovi věří, že Bůh Otec, Gospodin, je jediný Bůh, Ježíš Kristus BYL Syn Boží, leč nikoli Bůh z Boha, ale prostě a jednoduše člověk (Kristus je člověk a Bůh, je bohočlověk, zove se to hypostatickou unií), no a Duch Svatý není Bohem, ale „boží činná síla“.

Na minimální formě křtu, jež je kanonicky platný, se křesťané všech církví (rozuměj církví, mající apoštolskou sukcesi, věřící v kanonicitu Písma Svatého i Svaté Tradice, tj. církev katholická a církve pravoslavné, orthodoxní, tvoříci jednu Svatou, Apoštolskou, Církev) v zásadě shodnou: minimálně jedno ouplné ponoření do vody, nebo trojí polití hlavy vodou. Samozřejmě, orthodoxie chápe křest jedním ponořením jako nevhodný a trojím poletím sice za platný, ovšem povolený jen v případě, že není dostatek vody a / nebo katechumena nelze do vody ponořit např. z příčin zdravotních, leč to nezpochybňuje platnost křtu. Stejně tak existuje část orthodoxních duchovních, kteří považují křest jedním ponořením za neplatný, a takto křtěné překřťívají, ovšem, v zásadě platí výše uvedené. Kumulativní podmínkou je chtít konat to, co koná Církev, tj. chtít pokřtít dotyčného ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého. Je potřeba alespoň říct: „Křtím tě (Petře, Jano …) ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého. Amen“, či „Křtí se služebník / služebnice Boží (Petr, Jana …) ve jménu Boha Otce i Boha Syna i Boha Ducha Svatého. Amen“. Pak je křest platný a uznávaný celou Církví Kristovou. A víra křtěného.

Křest SJ je velmi naturalisticky popsán např. zde: http://svedkove-jehovovi.info/na-vecne-casy, přičemž „věrný a rozvážný otrok“ věrouku dosti často mění, pročež je dosti pravděpodobné, že i změnili křtící formuli (někde jsem o tom, pár let zpátky, četl, leč není to potvrzeno a nepodařilo se mi to najít). Pokud ovšem SJ nevěří v Trojjediného Boha, neshodnou se ani na Apoštolském krédu, no tak o platný křest jít nemůže, ergo, SJ pokřtěná osoba není křesťanem.