Jančaa

Co je to karpální tunel ?

Ráda bych věděla co je to karpální tunel, čím a jak se pozná a jaká je nejlepší léčba.

Nejlepší odpověď
kenyrts

Karpalní tunel
Syndrom karpálního tunelu je tzv. útlakový syndrom – v tomto případě útlak až poškození středního nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí , kde nervy, cévy a šlachy prochází zúženým kanálem – tunelem – pod příčnými zápěstními vazy. Pokud je v tomto prostoru z nějakého důvodu málo místa, vzniká útlak, který se nejdříve projeví postižením nervu.

Příčina vzniku
Útlak může vzniknout např. po úrazech a zánětech v oblasti zápěstí, zmnožením kloubní výstelky v zápěstí při revmatismu, ale i po přetížení , resp chronickým přetížením.

Odlišit je třeba postižení nervu v jiných oblastech v jeho průběhu ( krční páteř, rameno, loket).

Příznaky
Bolesti a trnutí prstů rukou – hlavně 1.-3. prstu , někdy i 4. prstu , často bolí i v klidu a v noci.

Diagnostika
Podle klinického nálezu a subjektivních příznaků , spolehlivou metodou EMG ( elektro-myografie), kdy pomocí měření rychlosti vedení vzruchů v nervu zjistíme zpomalení vedení v průběhu karpálním tunelem .

Léčba
Při mírných potížích lokálně antirevmatika – mazání, cvičení a uvolňování zápěstních kloubů,noční dlahování, fyzikální léčba ( ultrazvuk, magnetoterapie apod.), vitaminy B,E. často na delší dobu odstraní potíže obstřik nervu lokálním anestetikem event. s kortikoidem.

Při EMG nálezu středního a těžšího stupně a výrazných potížích je pak doporučeno operační řešení – přetětí zápěstních vazů (nap. ligamentum carpi transversum) a tím odstranění útlaku nervu . Tuto operaci lze provést ambulantně v lokální anestezii či v celkové narkóze při hospitalizaci.

Další odpovědi
Retko

Ahoj. Nebudu sem davat dlouhy text, tak se radsi koukni sama.
tady:
http://www.lekari-online.cz/orto­pedie/zakroky/ru­ka-karpalni-tunel
nebo tady:

Zdroj: http://www.or­dinace.cz/cla­nek/syndrom-karpalniho-tunelu/