GangstaHelper

Karpální tunel

Začínám si myslet, že mám syndrom karpálního tunelu, sice jsem ještě u lékaře nebyl, ale příznaky tomu odpovídají. Je někdo. kdo má s tímto problémem zkušenosti ?

Nejlepší odpověď
Lencis

Zkušenost bohužel mám, ale nevím co přesně byste chtěl slyšet.

Moje zkušenost: Je to hodně bolestivé a nepříjemné a pomáhá (i když se doporučuje led) teplo. Tedy buď nějaká zápěstní ortéza, nebo vhodná hřejivá mast a alespoň na noc stáhnout obvazem. Ne moc, jen aby bylo zápěstí v teple. Nikde se to oficiálně nepíše, ale osobní zkušenost je taková, že náchylnost k tomuto problému je dědičná. U nás tedy rozhodně ano. Já ještě na operaci nebyla, moje maminka ano. Operace sama o sobě není náročná, ale rekonvalescence ano, minimálně půl roku trvá než se vše zhojí natolik abyste mohl ruku používat tak jako dřív. Nedělají se nikdy obě ruce současně, ale s odstupem minimálně ten půlrok. Nejlepší bude když si zajdete k lékaři, existují konkrétní vyšetření která vám udělají ve vaší otázce jasno.

Osobně doporučuji méně námahy, odlehčit zápěstí při práci na PC (nezalamovat, nemít v místě zápěstí roh nebo hranu, ale plynule přecházející podložku), vyvarovat se prudkým změnám počasí, nevystavovat ruce tepelným extrémům (např. máchání ve studené vodě), koupit si ortézy nebo zápěstní návleky… a pokud příjde bolest tak na noc mazat jakoukoli hřejivou mastí (doporučí vám v lékárně).

Zde ještě oficiální informace:

Syndrom karpálního tunelu (latinsky syndroma canalis carpi) je tzv. útlakový syndrom. Způsobuje ho postižení či poškození středního nervu (nervus medianus) v karpálním tunelu. Tlakové poškození může vzniknout např. po úrazu zápěstí, zánětu šlach a vazů v této oblasti nebo poslední dobou častým chronickým přetížením zápěstí při nevhodné ergonomii práce s počítačem (viz RSI). Uváděny jsou také hormonální změny v organismu, jako je užívání antikoncepce, těhotenství či menopauza.

Projevuje se častěji u žen. Mezi příznaky patří oslabená citlivost, mravenčení, pálení, trnutí a bolesti prstů rukou, které často bolí i v klidovém stavu. Postižení uvádějí, že největší bolesti pociťují v noci. Syndrom lze klinicky diagnostikovat např. studií nervového vedení či metodou EMG.

Pro úlevu od bolesti se doporučuje v pravidelných intervalech přikládat na zápěstí led. Ten tlumí bolest a urychluje hojení zánětu. Při pravidelné činnosti rukou je vhodné činit pravidelné přestávky, často ohýbat prsty a třepat rukama. Z výživového hlediska by mělo dojít ke zvýšenému příjmu vitamínu B6 (třikrát denně 50 mg) a bromelinu, což je enzym vyskytující se např. v čerstvém ananasu (200–500 mg denně).

Léčba je možná několika způsoby. Jedinou účinnou léčbou je dekomprese karpálního tunelu. Té lze v počáteční fázi dosáhnout udržováním ruky v klidovém stavu, injekcemi kortikoidů a použitím fyzikální terapie. Při plně rozvinutém syndromu je nutné přetětí zápěstních vazů, čímž se tlak na nerv odstraní. Operace se provádí ambulantně při lokální anestezii a trvá asi půl hodiny.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Syn­drom_karp%C3%A1ln%C3­%ADho_tunelu

Další odpovědi
Dandi

Zkušenosti??? Dvě operace při lokální anestezii, po pár hodinách jdete domů, squash můžete hrát zhruba po 14-ti dnech. Toť vše.

alenka901

Bolí Vás zápěstí? Vyslovil Váš lékař podezření na takzvaný syndrom karpálního tunelu? Máte pocit, že vaše ruka se stává naprosto nepoužitelnou? Trpíte nočními bolestmi a brněním prstů? Pak vězte, že Váš stav by mohl být natolik závažný, že při neléčení takových obtíží budete mít značné trvalé následky.

A přitom léčba je vcelku jednoduchá, rychlá a v drtivé většině případů s trvale dobrým efektem. Je mnoho příčin, které způsobují bolesti v zápěstí. Může se jednat o artrózu, revmatické postižení, úraz. Jedna z relativně častých příčin je i syndrom karpálního tunelu.
Jaká je příčina?

V oblasti přední strany zápěstí probíhá mnoho anatomických struktur, z nichž nejzřejmější jsou šlachy. Pro průběh těchto „provázků“ je v zápěstí vyhrazeno několik kanálů, nakolik oddělených a uzavřených tunelů. V jednom z těchto kanálků probíhá i jeden z hlavních velkých nervů, které v oblasti zápěstí jsou. Jedná se o tzv. nervus medianus.

A proč vlastně tento nerv přestává fungovat tak, jak by měl? Protože z mnoha různých příčin dochází ke zmnožení vazivové tkáně v kanálku pro tento nerv. Dochází k útlaku nervu a tento po nějaké době začne strádat.
Syndrom karpálního tunelu
Jaké jsou příznaky?

Nervus medianus je nerv, který vede k prvním třem prstům a polovině čtvrtého prstu. A jak lékař pozná, že z mnoha příčin bolestí zápěstí a ruky je postižen právě tento nerv? Pro syndrom karpálního tunelu je právě typická bolest a pocit brnění v oblasti prvních třech prstů.

Pacient trpí nočními záchvaty brnění, pozoruje oslabení jemných pohybů prstů. Postupně přestanou prsty a ruka pracovat tak, jak byl postižený pacient vždy zvyklý. Jedním z klasických příznaků je bolestivý poklep nad oblastí zápěstí. Dále dochází k ochabování svalů dlaně ruky při palci. Nesvedete udělat „špetku“.
První pomoc v tunelu

Toto postižení je tak specifické, že nelze poradit nic jiného, než urgentní návštěvu lékaře.
U lékaře

Lékař nejprve provede vyšetření oblasti bolavého zápěstí a ruky. Pokud uvádíte výše popsané příznaky, mělo by být vše vcelku jasné. Protože léčba syndromu karpálního tunelu je víceméně chirurgická. Je nutné nález potvrdit speciálním vyšetřením.

Toto vyšetření spadá do oboru neurologie. Jedná se o takzvané EMG – ElektroMyoGrafické vyšetření. Tímto vyšetřením se určí schopnost postiženého nervu vést nervové vzruchy a určí se stupeň postižení nervu.

Pokud jde o postižení mírného stupně, není třeba přistoupit ihned k operačnímu řešení. Je možné zkusit aplikovat léky, které působí proti otokům a které mohou zmenšit tlak v karpálním tunelu. Tím dojde k uvolnění nervu a zlepšení či vymizení obtíží.

Pokud je nalezen těžký stupeň postižení, není proč otálet s operačním řešením. Operační řešení spočívá v naříznutí steny karpálního tunelu a tím opět k uvolnění tlaku na postižený nerv. Operační řešení je možná trochu nadnesený pojem. Zkušený operatér tento výkon provádí v lokálním znecitlivění ambulantně, celá operace trvá cca 10–15 minut. Provádí se cca 3–4 cm řez podélně nad oblastí zápěstí

Záleží však na zvyklosti konkrétního pracoviště. Někde pacienty operují po přijetí na lůžko na nemocniční oddělení. Pooperační průběh může být rovněž odlišný podle provádějícího pracoviště. Někteří lékaři po operačním zákroku operovanou končetinu znehybňují na sádrové dlaze. Není to však pravidlem.

Doba hojení je cca měsíc. Za dva týdny se odstraňují stehy. Další dva týdny by měl pacient dodržovat relativní klidový režim s omezením zátěže na operovanou končetinu.
Co neovlivníte

Jako všechny operace, i uvolnění karpálního tunelu skýtá určitá rizika. Může se jednat o poranění nervu při manipulaci s nástroji v operační ráně. Tato komplikace by se však zkušenému operatérovi stát neměla. Dále může dojít k zánětu v operační ráně. I tato komplikace je však zvládnutelná bez následků.

Smiřte se s tím, pokud jste si svůj syndrom karpálního tunelu „pěstovali“ a ze strachu z operace tento zákrok odkládali, může být nerv již útlakem do určité míry trvale poškozen a ani po operaci se zcela nevzpamatuje.
Co můžete sami

Můžete ovlivnit vznik syndromu karpálního tunelu? Ano, ale jenom do jisté míry. Snažte se omezit dlouhodobou trvalou zátěž na oblast zápěstí, omezte trvalý tlak na oblast průběhu nervu. Jedná se hlavně o dlouhodobou práci u počítače s myší, kdy máte pravou ruku položenou na podložce právě v místě průběhu nervu.
Máte riziko vzniku onemocnění?

Odpověď byla dána již po přečtení výše uvedeného odstavce. Pokud zatěžujete svoje ruce trvale a nepřiměřeně, toto riziko vám hrozí. Nelze však vyloučit určitý podíl dědičnosti, i když pouze minimální.
Časté otázky

Mám zaměstnání, kde na lince absolvuji jednotvárnou zátěž. Mám prokázaný syndrom karpálního tunelu. Co mám dělat?
Zde je každá rada drahá. Nejjednodušší je změnit zaměstnání, protože u Vás stoupá riziko zhoršení a v případě operace i návrat obtíží. Zřejmě budete muset vyřešit otázku vaše zaměstnání versus vaše zdraví…

Bolí a brní mě malíček na ruce. Mám syndrom karpálního tunelu?
Ne, nervus medianus malík ruky nezásobuje. Může se jednat o postižení jiného nervu v oblasti zápěstí či ruky. V každém případě je vhodné provést EMG vyšetření.

Attack-design

bohudík nemám