Anonnyms

Zodpovědnost dozorčí rady, jednatele a představenstva u společností za hospodření

Chci se zeptat jakou zodpovědnost má dozorčí rada, představenstvo a jednatel společnosti vůči závazkům společnosti (ptám se na akciovku a s.r.o zvlášť)? Pokud např. budou všechny úkony společnosti dle správných zásad a v dobré víře vykonány, ale dostaví se ztráta na firmě, tudíž nebude mít společnost ani na splacení závazků věřitelům (který např. onen jednatel sepsal za společnost), jsou výše zmíněné orgány trestně zodpovědny za tento propad a likvidaci společnosti s tím i zodpovědnost za nemožnost splatit věřitelské závazky?

Může si společnost legálně na směnky či smlouvy půjčovat od věřitelů peníze na další rozvoj podnikání, aniž by na to potřebovala nějaké zvláštní oprávění? (s.r.o. i a.s. – u akciovky nemám namysli prodávat akcie na další rozvoj, ale výše zmíněné směnky či smlouvy – nebo je i jiný, lepší návrh na typ smlouvy na půjčování na rozvoj podnikání?)

Dále se chci zeptat – v případě, že externí účetní udělá nějakou chybu (ať už vědomě, či nevědomě) při účetnictví či při podávání daňového přiznání, má společnost nebo ta účetní zopovědnost za tuto chybu?
Doplňuji:
Otázku bohužel nelze smazat ani editovat.

Nejlepší odpověď
anonym

Anonnymsi, podle dotazu si přeješ, abychom Ti vytvořili celý elaborát a vytáhli informace z hospodářského zákoníku. Doporučuji Ti otázku smazat a zadat ji po jednotlivých tématech.
Na poslední část dotazu je odpověď jednoduchá, takže tu už opakovat nemusíš:
Za účetnictví odpovídá účetní jednotka, čili společnost, která totu účetnictví vede. Zaměstnankyně – účetní je zodpovědna za svou práci dle znění Pracovní smlouvy, externí účetní dle uzavřené smlouvy na zpracovávání účetnické agendy. Aby byla taková účetní v důsledku případné chyby kryta, má mít uzavřeno Pojištění pro případ škody způsobené zaměstnavateli…„, nebo "na škody způsobené při výkonu činnosti“ (účetnictví má v tomto případě samostatnou kapitolu tohoto pojištění a vlastní sazby), což je lidově řečeno „blbostní pojistka“.