annas

Znáte významový rozdíl mezi slovy protežovat a protěžovat?

Nejproblematičtější a nejdiskutovanější slova při správném užití v češtině.
Doplňuji:
1.Protežovat znamená ‚podporovat svým vlivem, prosazovat, chránit, dávat někomu nebo něčemu přednost ke škodě někoho nebo něčeho jiného‘. Slovo je převzato z francouzštiny (protéger), původ má v latině. Latinské protegere (které dobře známe ze slova protekce) znamená ‚chránit‘. Dříve se (podle francouzštiny) užívala i podstatná jména protežér s významem ‚ochránce, přímluvce‘ a protežé ‚chráněnec‘
Neustále protežuje svoje kamarády.

2. Sloveso protěžovat (se)
Dlouhým nesením se stávat těžkým; pronášet se.

Po několika kilometrech se mi batoh začal nepříjemně protěžovat.

potvrzeno ÚJČ AV

Nejlepší odpověď
1popelka1

Asi ještě spím…
Protežovat – podporovat, ochraňovat
Protěžovat – zametat někomu cestičku např. k pracovnímu místu, něco v tomto smyslu?

Další odpovědi
verka

Protežovat je od smyslu protekce, často se je tento jev chytákem při zkouškách z čj. A protěžovat je od tíhy, váhy. Nejsou to stejná slova.

vagra

Významově je to jedno a totéž .
Protežovat je správnější.

1popelka1

Verce bohužel paleček dát nemůžu, protože odpověděla až po správném doplnění Annas…

annas

Popelko, také jsem si všimla. Verka odpověděla hodinu po mé vložené odpovědi. Možná věděla, ale nezareagovala dřív.

tojsemjá

Verce jsem nedala palec za správnost,ale za užitečnost.Upo­zornění na to,že je tato otázka dávaná při zkouškách jako chyták se mi užitečné zdá 🙂

annas

Tojsemjá – netvrdím, že Verka odpověď neznala, ale proč ji nevložila včera?

Nejde ani tak o chyták, ale většina lidí si neuvědomuje původ slova.

1popelka1

Že je to chyták lze vydedukovat už z otázky. Takže nic nového nenapsala. To bych já teď taky mohla svou odpověď doplnit, když už odpověď vím… 🙂 Ale samozřejmě si dávej palce za co a komu chceš, stejně jako já.

tojsemjá

Neberu to tak,že užitečná je jen nová informace.Otázka byla v každém případě zajímavá.

1popelka1

Vagro, to jsme se tedy pěkně sekli 🙂 Ale aspoň jsme to zkusili a připojili se, když už nikdo jiný…

vagra

Souhlasím s Vámi-není důležité vyhrát,ale zúčastnit se.
Na druhé straně,je taková lekce k našemu užitku,budeme si to budu pamatovat až do ..... dlouho. :D
Annas mě znovu utvrdila v tom,že nemusím mít vždycky pravdu. :D

annas

Popelko, Vagro – někdy není důležité zvítězit, ale zúčastnit. Je vidět, že jste nehledali na internetu, ale odpovídali z hlavy. Jsem ráda, že aspoň Vy dva se zúčastňujete mé „vzdělávací ranní linky“.

Přiznávám, že jsem také kdysi dávno slovo napsala špatně. Od té doby (to už je moc dlouho), si významy pamatuji.

vagra

Přes velkou, místy neomluvenou absenci,tady chodím rád.

annas

Čekám, zda se ještě někdo připojí.