Avatar uživatele
annas

Znáte významový rozdíl mezi slovy protežovat a protěžovat?

Nejproblematičtější a nejdiskutovanější slova při správném užití v češtině.
Doplňuji:
1.Protežovat znamená ‚podporovat svým vlivem, prosazovat, chránit, dávat někomu nebo něčemu přednost ke škodě někoho nebo něčeho jiného‘. Slovo je převzato z francouzštiny (protéger), původ má v latině. Latinské protegere (které dobře známe ze slova protekce) znamená ‚chránit‘. Dříve se (podle francouzštiny) užívala i podstatná jména protežér s významem ‚ochránce, přímluvce‘ a protežé ‚chráněnec‘
Neustále protežuje svoje kamarády.

2. Sloveso protěžovat (se)
Dlouhým nesením se stávat těžkým; pronášet se.

Po několika kilometrech se mi batoh začal nepříjemně protěžovat.

potvrzeno ÚJČ AV

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? panenka, quentos, vagra, 1popelka1, rynek878, Dmitrij, johana 56, anonym před 4971 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
1popelka1

Asi ještě spím…
Protežovat – podporovat, ochraňovat
Protěžovat – zametat někomu cestičku např. k pracovnímu místu, něco v tomto smyslu?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
verka

Protežovat je od smyslu protekce, často se je tento jev chytákem při zkouškách z čj. A protěžovat je od tíhy, váhy. Nejsou to stejná slova.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vagra

Významově je to jedno a totéž .
Protežovat je správnější.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
1popelka1

Verce bohužel paleček dát nemůžu, protože odpověděla až po správném doplnění Annas…

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, také jsem si všimla. Verka odpověděla hodinu po mé vložené odpovědi. Možná věděla, ale nezareagovala dřív.

před 4970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tojsemjá

Verce jsem nedala palec za správnost,ale za užitečnost.Upo­zornění na to,že je tato otázka dávaná při zkouškách jako chyták se mi užitečné zdá 🙂

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Tojsemjá – netvrdím, že Verka odpověď neznala, ale proč ji nevložila včera?

Nejde ani tak o chyták, ale většina lidí si neuvědomuje původ slova.

před 4970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Že je to chyták lze vydedukovat už z otázky. Takže nic nového nenapsala. To bych já teď taky mohla svou odpověď doplnit, když už odpověď vím… 🙂 Ale samozřejmě si dávej palce za co a komu chceš, stejně jako já.

před 4970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tojsemjá

Neberu to tak,že užitečná je jen nová informace.Otázka byla v každém případě zajímavá.

před 4970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Vagro, to jsme se tedy pěkně sekli 🙂 Ale aspoň jsme to zkusili a připojili se, když už nikdo jiný…

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Souhlasím s Vámi-není důležité vyhrát,ale zúčastnit se.
Na druhé straně,je taková lekce k našemu užitku,budeme si to budu pamatovat až do ..... dlouho. :D
Annas mě znovu utvrdila v tom,že nemusím mít vždycky pravdu. :D

před 4970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, Vagro – někdy není důležité zvítězit, ale zúčastnit. Je vidět, že jste nehledali na internetu, ale odpovídali z hlavy. Jsem ráda, že aspoň Vy dva se zúčastňujete mé „vzdělávací ranní linky“.

Přiznávám, že jsem také kdysi dávno slovo napsala špatně. Od té doby (to už je moc dlouho), si významy pamatuji.

před 4970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Přes velkou, místy neomluvenou absenci,tady chodím rád.

před 4970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Čekám, zda se ještě někdo připojí.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek