annas

Znáte ustálená slovní spojení?

Včera zde bylo rušno, dnes je naopak realitní klid. Proto trochu odlehčení.

K uvedeným slovům doplňte vhodná přídavná jména odvozená od osobního jména, abyste dostali ustálené slovní spojení.
Př. Pythagorova věta.

  1. … meč, 2. … chlév, 3. … vejce, 4. … vítězství,
  2. … nit, 6. … pata, 7. … muka

Znáte jejich význam? Vysvětlete stručně.
Doplňuji:
Zcela vyčerpávající je Vagrova odpověď.

Nejlepší odpověď
vagra

1Damoklův meč-stálá hrozba něčeho nečekaného,

2Augiášův chlév-sídlo zla,

3Kolumbovo vejce-jednoduché řešení,zdánlivě neřešitelného,

4Pyrrhovo vítězství-vítězství,neví­tězství,

5 Ariadnina nit-rozmotání něčeho-např.složité situace

6Achilova pata-slabina,

7Tantalova muka-věčná muka
Doplňuji:
8Gordický uzel-rázné vyřešení problému
9Záhořovo lože-ohnivé,pekelné
10 Kurva práce-stížnost havířů na těžkou práci-:D

Další odpovědi
rynek878

Damokluv meč,Audiášův chlév,Kolumbovo vejce,Pyrrho vitězství,suchá nit,Achillova pata,boží muka

Luss

Damokluv mec, Augiasuv chlev, Kolumbovo vejce, Pyrhovo vitezstvi, Ariadnina nit, Achilova pata, Tantalova muka… skoro vsechno ze starych baji :) ja pridam: 8)…uzel, 9)… lože, 10)…práce

HOMER

Tak např:Orgův meč,prasečí chlév,ptačí vejce,krvavé vítězství,ševcova nit,Achylova pata,pekelná muka

annas

Augiášův chlév se dá brát jako velký nepořádek, který způsobil problémy, zlo.

annas

Vagro, až po uzavření jsem si všimla Vašeho krajového výrazu. Na to slovo znám hezký vtip, kterým někdo reagoval na slovník bývalého ředitele OKD Misky. Neznáte ho?

annas

Vagro, až po uzavření jsem si všimla Vašeho krajového výrazu. Na to slovo znám hezký vtip, kterým někdo reagoval na slovník bývalého ředitele OKD Misky. Neznáte ho?

vagra

Ne,neznám-povídejte,teda pište, prosím.

annas

Dobře. Miska rád užíval za každou větou slovo ku.va. Co je moc, to je moc. Proto mu přátelé doporučili, že vhodnějí budu použít slovo žaba. Takže na nějakém vystoupení Miska řečnil a stále opakoval to jadrné slov. Ti, kteří stáli kolem, na něho volali -přece žaba, žaba. Miska odvětil: „K., kde se tady vzala ta žaba.“

annas

Promiňte překlep – vhodnější bude používat …jadrné slovo.

vagra

Annas-děkuji za příběh ze života Misky.
Ten je fakt žaba dobrý. :D
Hezký zbytek dne-já jdu žehlit./bo je buřka/