annas

Znáte některá díla Aloise Jiráska?

Alois Jirásek se narodil dne 23. srpna 1851. Byl to český prozaik, dramatik a politik, autor řady historických románů a představitel realismu.

Proč myslíte, že v určitých obdobích českých dějin byl Jirásek oslavován, jindy zatracován? Proč se nestal světovým spisovatelem? Četli jste jeho některé dílo?
Doplňuji:
Začátkem 50. let se začala vydávat všechna Jiráskova díla, protože Jirásek je prý klasikem socialistickému umění. Natáčely se filmy, jeho díla se stávala povinnou četbou…

Nejvíce mu bývá vyčítána rozvláčnost a idealizování historie. Jeho dílo ale bylo podloženo studiem pramenů, ačkoli si z nich autor vybíral především ta fakta, která zapadala do jeho vlastenecky výchovných záměrů. Nelze mu také upřít, že obzvláště v těžkých dobách obou světových válek měly Jiráskovy romány velký význam pro povzbuzení českého národa.

Nejlepší odpověď
anonym

Stare ceske povesti jsem precetla cele.Temno,Ska­laci,Proti vsem a nebo Bratrstvo mi nejak nebylo po chuti.I kdyz se nam tyto knihy skveli v mamcine knihovne.Snad i F.L.Vek,toto jsem zhledla v tv.Husiti a podbelohorska doba,byli jeho castym tematem a pro mne dost psany narocne.Vic nevim.
Doplňuji:
Sotek-skvely.

Další odpovědi
iceT

Knih jsem v zivote precetla vic nez dost,ale jeho dila jsem nikdy necetla ani jako povinnou skolni cetbu,nebavilo me to.
Na otazku proc-bohuzel neodpovim,protoze netusim.

oskar

Vlastním 5 dílů F.L.Věka,které jsem také četl.

pondělí

A.Jirásek,byl především učitel a profesor,a vše ostatní získal rozšiřováním obzoru ve své profesi,
oproti, dnešním postsocialistuckým kantorům,kterým jde jen o své pohodlí a mzdy.
A světovým se nestal hlavně proto,že byl tipický rakouský čech,a tím neměl překladatele,
mimochodem,jeho první publikace byly psány německy,a on sám je pak pracně překládal do čečtiny.