annas

Zná někdo z vás úsloví „Je chytrý jako Bonelova(y) opice“?

Nikdy jsem toto spojení neslyšela, původ nenašla. Nevím, ke komu nebo k čemu se výraz „Bonelova(y)“ vztahuje. Našla jsem, že existuje i bonelova matrace, firma Bonella, ale to jsou nová pojmenování. Úsloví má být staré …

Nejlepší odpověď
manon

Já teda jen námět k zamyšlení – není to zkomolenina vycházející ze jména Boulle – (Pierre Boulle, autor knihy Planeta opic)? :)

Další odpovědi
fcoop

Chytrý(á) jak vopice – běžné-
Bonelova(á) opice – Pružinová houpačka – Opice oboustranná. 15 400 – 16 730 … Matrace je vyrobena z bonelových pružin vyrobených u velmi kvalitních drátů s průměrem 2,2mm.

http://houpac­ky.heureka.cz/pru­zinova-houpacka-opice-oboustranna/

Má to háček – tahle „opice“ asi nebude nejchytřejší.
Pokud to není myšleno opačně.
Tedy – že dotyčný(á) je asi tak chytrý,jako --------dejme tomu-----plechovka.
Nebo skutečně existují živé,Bonelyho opice,ale nejdou najít.
Tak nějak.

Pehosam

To říkal můj otec, ročník 1927, když chtěl vyjádřit mimořádnou tupost myšlení.
Co asi vymyslí opice, která jenom skáče? Byl z vesnice na Hané, která se připojila k Olomouci. Dnes je tam vlakové nádraží.

Cenobita

fcoop: trefil hřebíček na hlavičku. Bonelová opice je pružinová houpačka, říkat někomu, že je chytrý jako bonelová opice, je mu jinými slovy říkat: jsi chytrý jak koupací koník. naposledy toto úsloví říkala moje babička někdy v letech 1964 až 1975, ale úsloví bude nejspíš o hodně starší, užíváno na centrální Hané.