WH15

Změný hlásek při tvoření slov

Jak se mění a kdy se mění…?
Díky za odpověď (na položenou otázku).
Doplňuji:
jak se mění, kdy, pravidla…

Nejlepší odpověď
annas

Je to učivo několik hodin českého jazyka, takže nelze krátce vysvětlit .Změna hlásek je daná historicky., objevuje se v příbuzných slovech při odvozování, skloňování, časování, stupňování .. .

Chce to cit, číst, pozorně sledovat okolí, když nevím, podívat se do slovníku nebo PČP.

Uvědomit si, co je kmen, kořen, slovotvorný základ, slovo základové, slovo odvozené. Znát vzory skloňování atd.

Při odvozování dochází v kmeni základového slova k obměně hlásek:.
samohlásky
ráno – ran-ní – – krácení a zdvojení
hrad-hrád-ek – délka
pes – psí – zánik
řídit – ředitel – střídání
brousit – brus-ný – dvojhláska za samohlásku

Souhlásky
měkčení – střídání
h – ž – jih – jižní
k – č – ruka – ručka
ch – š -hoch – hošík
c – č – opice – opičí
g – ž – Kongo – konžský
také s – š; d – z, t -c, z – ž aj.

tvrdnutí
běžet – běh

Další odpovědi
anonymmm

nemyslíš náhodou sbodobu znělosti???? z tvé otázky to není jasné
http://www.dik­tatorek.cz/Scho­lasticus/Cesky-jazyk/Pravopis/Pra­vopis-skupin-souhlasek/Pravopis-souhlasek-uvnitr-slov-help.html