zenda

Změna platby výživného

Chci po rozvodu posílat alimenty ( 5000Kč ) plnoletému dítěti na jeho účet. Matka mu zakázala mi říct číslo jeho účtu s tím, že mu nebude dávat peníze a naopak ON bude muset přispívat na bydlení a stravu ( je studující )a vše si platit, z těch alimentů mu stejně vše paltí. V jejich bytě bydlí její přítel, který nemá práci a musí ho taky živit. Pokud lze zažádat o změnu vyplácení alimentů, jak na to ? Má jeho matka právo na takový zákaz a pokud ne, jak z toho ven … Děkuji
Doplňuji:
Účet kluk má, ale matka mu zakázala mi říct číslo účtu pod výše uvedenou pohrůžkou ( platit vše sám, přispívat na byt a stravu … ). Syn se ji bijí ☹. Takže opravdu nevím, jak z toho ven …

Nejlepší odpověď
Mapel

Je to trochu zmatené a možná i z neznalosti zákona. Pokud soud vyměřil alimenty a ty mu chceš dávat i ty více a bylo to v době neplnoletosti dnem plnoletosti zákon určuje, že přestáváš plati alimenty matce, ale posíláš synovi. Pokud tak neučiníš, porušuješ zákon. Po 18 letech jseš povinen ze zákona posílat alimenty vyživovanému dítěti. Nemusíš soud o nic žádat. Pokud bude muset nevýdělečné dítě platit byt stravu atd. osobě, která ho má v péči, tak může požádat syn soud o výživné od matky. Je ho povinna vyživovat a ne od něj žádat peníze. Měl jsem podobný případ, kdy se můj syn nemohl dohodnout s matkou a jaký byl její údiv, když musela plat čtyřnásobek původní dohody. Tady není čas na odklad. Výživné se vyměřuje od doby podání žaloby. Pouze u dětí neplnoletých soud vyměřuje zpětně. Případně mi napiš zprávu. Mám zkušenosti z praxe.

Další odpovědi
anonym

Vaše bývalá manželka si zřejmě spletla pojem výživné na Vašeho syna se svým příjem. Jak uvádí Mapel, je u výživného na dítě od 18 let dokonce povinností rodičů vyplácet alimenty dítěti.
Oba rodiče mají povinnost na dítě přispívat a dle svých možností se o dítě starat. Matka nemá právo po dítěti, které nemá vlastní zdroj příjmů, požadovat příspěvek na úhradu nákladů své domácnosti.
Pokud platíte na syna částku vyšší, než Vám vyměřil soud. Můžete část výživného synovi spořit. Také se celá záležitost může řešit soudní cestou a místo matky bude soudem stanoven synovi opatrovník, který rozhodne, jak se s výživným bude nakládat. V tomto případě bych to viděla jako rozumnou cestu.

Viz: Alimenty a výživné v ČR

Je-li odůvodněná obava, že osoba, která má dítě svěřeno do výchovy, s uvedenými prostředky nebude hospodařit řádně, ustanoví soud opatrovníka pro správu majetku, popř. části majetku dítěte. Správce majetku s úsporami dítěte hospodaří místo zákonných zástupců dle zásad uvedených v zákoně o rodině. V některých případech může soud sám učinit opatření k zajištění úspor, a to tak, že sám založí u spolehlivého peněžního ústavu účet a v rozsudku stanoví, jaká část výživného bude placena k rukám osoby, která má dítě ve výchově, a jaká část bude poukazována na účet spravovaný soudem.

Alesh

To je nějaký divný, ne? Tak ho vezmi k sobě a ať platí matka jemu? Přinejhorším to vyřešit přes soud. Na plnoleté dítě vyměří soud 20–25% čisté mzdy rodiče, který nemá dítě v péči. V mnoha případech si tak matky dělají z otců lukrativní přivýdělek a otci se pak jen smějou do ksichtu a ještě mají tu drzost to dítě očkovat proti němu. Výsledek je ten, že tyto děti jsou duševní mrzáčci, jak smutné, že toto stát dovolí.

pusinka50

Můžete mu to posílat složenkou. Je to sice otrava chodit každý měsíc na poštu, ale zas to dítě dostane opravdu do ruky. Otázka je, co udělá matka, jestli mu ty peníze nevezme. Jedině by muselo dítě jít peníze vždy uložit na svůj účet v bance. Nebo s ním jděte zřídit další účet do jiné banky. u ING neplatí poplatky za vedení účtu. Nevím, jak to má FIO banka, mám dojem,, že také se neplatí. Je to těžká situace, tak budete muset prostě obětovat pohodlí a snažit se mu ty peníze třeba takovouto cestou dopravit. O mužích, kteří nepracují a živí je ženy není třeba nic rozvádět, ta situace je jasná a jen tak hned se nezlepší, dokud budou doma peníze, přítel pracovat nepůjde, takže jediná cesta je odříznout jeho a matku dítěte od „zdroje“. S dítětem se domluvte, že kdyby mu matka, odřízlá od peněz, třeba vyhrožovala, že ho vyhodí z bytu, že to udělat nemůže, má za něj zákonnou povinnost po dobu jeho studií, šla by za zanedbání péče sedět natvrdo, tak ať místo dítěte donutí jít do práce přítele, dítě studuje a má nárok na výživné jak od matky, tak i od vás

isteron

Keď je plnoletý, už si môže otvoriť aj sám účet, alebo mu ho otvorte Vy sám a jemu nahláste údaje tak, aby sa matka a jej druh nedozvedeli.