Svěří mi syna do péče v případě rozvodu?

Dobrý den, již delší dobu uvažuji, že podám žádost o rozvod. S manželem jsme spolu pátý rok z toho třetí rok jsme svoji. Máme syna 2,5roku. Já jsem na RD a pobírám 7.600 příspěvěk. Manžel je zaměstnaný, v současné dobějiž 4. měsíc v PN s kolenem. Obává se, že po ukončení PN ho zaměstnavatel pošle na jiné místo než byl před PN, kde bude muset denně stát a zvažuje výpověď. JIž tak máme malý příjem, protože má nemocenskou 7.000.Tvrdí, že po návratu dopráce si vydělá stejně jako má teď na neschopence. Hrozně se pořád hádáme a já jsem neustále pod velkým psychickým tlakem a kvůli tomu se i léčím s depresí a užívám antidepresiva, neboť manžel místo aby se mi snažil pomoct se uzdravit, mi svým jednáním, lhostejným přístupem k řešení problémů jak vztahových, tak finančních jen zhoršuje víc a víc můj psychický a zdravotní stav. Každá další hádka mi dělá víc a víc zle a já se cítím jako v pasti, ze které není úniku. Mám strach, že když podám návrh na úpravu péče do a po rozvodu, že sociální pracovnice nazná, že se nemohu o syna starat, protže jsem psychicky narušenáa beru prášky a syna svěří manželovi a ten mi jej odveze a to prostě nepřežiju. Syna velmi miluji a troufám si tvrdit, že se o něj starám svědomitě a rozhodně lépe než manžel, který je mnohdy zmatený a není schopen správně obléct ani sám sebe a jen vysedává u počítače a s péčí o syna mi pomáhá, jen když musí(např. teď jsme prodělala střevní virozu a byla jsem 5 dní zcela upoutána na lúžko a jemu nezbylo než se o syna postarat, ale v okamžiku, kdy se mi ulevilo, zase hodil veškerou péči na mě i přesto, že je doma s kolenem a normálně chodí, jako by mu nic nebylo). Dále mám obavu, že i kdyby mi soud přiznal dítě do péče, že manželovi určí jen malé výživné a já nevystačím s penězi a nebudu mít na jídlo. Mám právo na výživné na manželku po tu dobu, co jsem na RD a i potom a na nějaké sociální dávky jako je přídavek na dítě, příspěvek na bydlení atd.? Bydlím v bytě u mé matky, která tu ale s námi nežije i přesto tu má vedené trvalé bydliště ona a ještě můj 4-letý synovec. Manžel má trvalé bydliště u svých rodičů. Ještě poslední věc, moje RD skončí za půl roku a já dostanu z práce výpověď, protože zaměstnavatel zrušil moje pracovní místo, čili můj příjem po skončení RD je velmi nejistý a v nedohlednu. Mám velké zdravotní problémy, nemohu pořádně chodit a stát, mám propadlou klenbu a na nohou a velké bolesti. Nedá se s tím nic dělat. Také mám slabou imunitu a to vše souvisí i s tou depresí. Ale rozhodně si nemyslím, že jsem blázen. Můj manžel má také psychické a jiné problémy, ale nechce si je přiznat a odmítá se léčit. Nevím co mám dělat a jsem v patové situaci. Na jednu stranu ho mám stále ráda a nechci rozbít rodinu už kvůli synovi, kterého oba milujeme a on nás, ale na druhou stranu spolu nemůžem vydržet a oba nás to ničí a mám strach i o synkovu dobrou psychickou pohodu, hádky mu jistě nesvědčí a nevím jestli mu bude lépe jen s matkou, která je ale v klidu a v pohodě. Děkuji za Vaše odpovědi a reakce.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Těžko se pouštět do obsáhlých hodnocení, které mi stejně nepřísluší. Takže odpovím jen velmi stručně.
Pokud se nedohodnete, určí na základě všech důkazů o tom komu bude svěřena péče o dítě soud.
Co se týče výživného, dávek a jiných financí, to u výživného rovněž určí soud a následně vy na sociálním úřadě.
Držím pěsti, aby vám to dobře dopadlo.

Další odpovědi
budulínek

Je to velmi složitá situace. Vycházím z toho, že stále máte ráda manžela, nechcete rozbít rodinu a oba milujete syna. Obávám se, že rozvod Vám nezajistí klid a pohodu. Myslím, že právě naopak by k Vašim potížím přidal další. Rozvod je na nervy velmi náročný proces.
Radím tedy nerozvést se, ale zkusit zachránit manželství (pomocí manželské poradny, psychologa, psychiatra).
Věřím, že jste dospělí, duševně zdraví lidé a jste schopni mluvit o vašich těžkostech bez hádky. Ale jak jsem uvedl, bez pomoci odborníků na duši to nepůjde.
Zkuste kvůli synovi a Vašemu manželství jinak jednat než dosud, nehádat se, být statečná. Mám dojem, že je v silách Vašich i Vašeho manžela zachránit rodinu.
Přeji Vám sílu a odvahu. A protože věřím v Boha, pomodlím se za Vaši rodinu.

standa

Váš příběh je lidsky smutnej… ale já bych se přísně zaměřil na některá fakta :

  1. rozvod je až to úplně poslední řešení a vy (myslím tím oba dva) jste nejspíš nevyčerpali všechny možností jak se problému postavit čelem
  2. kluk potřebuje oba rodiče
  3. FINANCE – to je Váš základní problém, s manželem se MUSÍTE dohodnout, že je nezbytné, aby si už teď začal shánět novou práci…, je absurdní že by měl mít příjem pod 10.000 Kč !!! Zároveň bude potřebné, abyste o své budoucí práci začala přemýšlet i Vy, a to už od teď.
  4. S manželem si dejte společný úkol, že do půl roku uděláte oba dva vše (tedy téměř vše) pro to, aby se zvýšil příjem vaší rodiny. Je to dostatečně dlouhá doba.
  5. Pokud manžel nebude ´spolupracovat´ i přes opakované debaty po dobrém či po zlém…, tak pak bych teprve zvažoval pomoc, která by však nejprve měla být o pomoci psychologů.
  6. A rozvod ? Tak k tomu se odhodlejte, ale až poté, co nad vámi zlomí hůl i profík, tedy psycholog.

Hodně štěstí !