Avatar uživatele
Kajbl

Je správně „od narození je ženského pohlaví “, nebo „od narození je ženským pohlavím“?

„Od narození je ženského pohlaví“
nebo
„Od narození je ženským pohlavím“

Prosím jak se to správně píše? Je to 7. pád, kým/ čím? a měla by tedy být správná varianta 2?
Když si to vyzkouším s přidaným slovem „osoba“ – „Od narození je osoba ženského pohlaví“ – tak zde mi jasně sedí 2. pád koho/čeho.

Zajímavá 0 před 410 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Sedmému pádu se v těchto konstrukcích dává přednost při popisu přechodné vlastnosti. Zde jednoznačně „ženského pohlaví“.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

To záleží právě na dalších souvislostech, které navazují a poté na další formulaci věty. Lze pak použít obě možnosti. Od narození je to kdo? Nebo od narození je čím?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Může být obé, podle toho, co tím chceš říct. Každá z vět má zcela odlišný význam.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

  1. varianta – oznamuješ, že je to žena od přírody
  2. varianta – může být i o chlapovi a jedná se o urážku 😉

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kajbl

@Elkon
ok chápu tedy, že tou druhou větou bych o ní řekl, že je pí*a.
A ta první věta je opravdu 1. pád kdo co? To by spíše bylo „Od narození je ženské pohlaví“ ne?

Avatar uživatele
Pepa25

Ženským pohlavím je ..... (víte co) 🙂 Druhá věta je hloupost

Avatar uživatele
Kajbl

Takze je nevhodne i “od narození je ženské pohlavi”, ze? A co tedy je za pád kdyz pouziju variantu “od narození je ženského pohlaví”..kdyz bych vynechal “ženského” tak mi tam vychazi 1. Pád kdo co pohlavi, ale pokud ho nevynecham tak mi tam 1.pad nesedi

Nový příspěvek