Kajbl

Je správně „od narození je ženského pohlaví “, nebo „od narození je ženským pohlavím“?

„Od narození je ženského pohlaví“
nebo
„Od narození je ženským pohlavím“

Prosím jak se to správně píše? Je to 7. pád, kým/ čím? a měla by tedy být správná varianta 2?
Když si to vyzkouším s přidaným slovem „osoba“ – „Od narození je osoba ženského pohlaví“ – tak zde mi jasně sedí 2. pád koho/čeho.

Odpovědi
quentos

Sedmému pádu se v těchto konstrukcích dává přednost při popisu přechodné vlastnosti. Zde jednoznačně „ženského pohlaví“.

elkon

To záleží právě na dalších souvislostech, které navazují a poté na další formulaci věty. Lze pak použít obě možnosti. Od narození je to kdo? Nebo od narození je čím?

Drap

Může být obé, podle toho, co tím chceš říct. Každá z vět má zcela odlišný význam.

Dochy

  1. varianta – oznamuješ, že je to žena od přírody
  2. varianta – může být i o chlapovi a jedná se o urážku 😉

Kajbl

@Elkon
ok chápu tedy, že tou druhou větou bych o ní řekl, že je pí*a.
A ta první věta je opravdu 1. pád kdo co? To by spíše bylo „Od narození je ženské pohlaví“ ne?

Pepa25

Ženským pohlavím je ..... (víte co) 🙂 Druhá věta je hloupost

Kajbl

Takze je nevhodne i “od narození je ženské pohlavi”, ze? A co tedy je za pád kdyz pouziju variantu “od narození je ženského pohlaví”..kdyz bych vynechal “ženského” tak mi tam vychazi 1. Pád kdo co pohlavi, ale pokud ho nevynecham tak mi tam 1.pad nesedi