Fallen

Jaký můžu čekat daně, když jsem ukončil v červnu školu, v 7. a 8. měsíci jsem byl doma do práce nastoupil 1. září? atd.?

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Zdravím chci se zeptat jaký můžu čekat daně když jsem ukončil v červnu školu červenec srpen jsem byl doma a od 1 září

Jsem nastoupil do práce a v práci jsem podepisoval papír prohlášení že jjsem 2 měsíce nikde na brigádě nebyl tak se chci zeptat kolik mohu čekat cca

Nejlepší odpověď
autacek

Možná je škoda, že alespoň základní finanční gramotnosti neučí škola.

Další odpovědi
nyjono

Chápu to správně, že jsi byl brigádně zaměstnaný?
Pokud to tak je, tak daně platil zaměstnavatel, který ti příslušná % strhl ze mzdy.
A … neškodilo by otázku formulovat srozumitelněji.

ivzez

Mohl byste nám prozradit, která škola Vás
tak „dobře“ vybavila do života?

Na otázku »Jaký můžu čekat daně?« bych Vám měla
odpovědět, že 15 % (daň z příjmu činí 15 %).
__

U zaměstnavatele jste nepodepisoval „papír prohlášení“,
že jste 2 měsíce nikde na brigádě nebyl“.

Pravděpodobně šlo o prohlášení k dani z příjmu FO
a čestné prohlášení, že jste za červenc a srpen neměl
žádné zdanitelné příjmy.
__

K daním:
Každý má nárok na základní daňovou úlevu (2.070 Kč měsíčně),
kterou lze uplatnit za celý kalendářní rok, přestože někdo nepracuje
po celý rok. Toto je výhodné pro osoby, které po část roku studovaly,
byly nemocné, v evidenci úřadu práce apod.

Podmínkou pro uplatnění slevy za celý rok je taková výše příjmů, aby
odvedená daň tuto slevu umožnila. Pokud někdo na daních odvede méně,
lze mu přeplatek vrátit maximálně do výše odvedených záloh daně.

Roční sleva na poplatníka činí 24.840 Kč (12 × 2.070).
Zaměstnavatel Vám pravděpodobně uplatnil slevu za září až prosinec,
takže by zbývalo ještě 8 × 2.070 Kč (celkem 16.560 Kč). Ovšem jenom
v případě, že jste za ty čtyři měsíce na daních tolik odvedl.
Jestli jste odvedl např. 2.000 Kč, bude vratka činit 2.000 Kč.
__

Podívejte se na výplatní pásky a sečtěte si odvedené daně.
Vyjde Vám, kolik bude činit vratka.