Ondry

Zdravím, celkem blbá otázka ale každý mi na ní odpověděl jinak. Co mi hrozí když na motorce mám vyndané přední světlo?

Vyjmuté přední světlo

Nejlepší odpověď
Filip84

Pokud s ní vjedeš na veřejnou pozemní komunikaci, řídíš motorové vozidlo, které podléhá schválení a registraci, s nebezpečnou (C Klasse) závadou, to jest se závadou, která bezprostředně ohrožuje bezpečnost jízdy vozidla, provoz na pozemních komunikacích nebo životní prostředí.

Do 20. září 2018 platila vyhláška č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, jejíž § 40 obsahoval taxativní výčet závad, které bezprostředně ohrožují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, a zároveň bylo stanoveno, že v případě přítomnosti některé z taxativně vymezených závad nesmí být vozidlo užito v provozu na pozemních komunikacích, s výjimkou nouzového dojetí.

Ustanovení § 40 cit.vyhlášky však bylo derogováno vyhláškou č. 206/2018 Sb.

Při technické silniční kontrole, podle ustanovení § 6a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (dále také „silniční zákon“), se tak policisté budou řídit ustanovením Přílohy č. 1 k vyhlášce č. 211/2018 Sb., jež obsahuje taxativní výčet kontrolních úkonů.

V ustanovení bodu 4.1.1.1.8. Přílohy č. 1 k vyhlášce č. 211/2018 Sb. se praví, že pakliže na vozidle nesvítí žádný potkávací světlomet nebo na straně do vozovky nesvítí potkávací světlomet ani přední obrysová svítilna, jedná se o závadu třídy C.

Podle ustanovení § 6b odst.1 silničního zákona pak platí, že zjistí-li se při technické silniční kontrole nebezpečná závada, policista zadrží osvědčení o registraci vozidla vykazující takovou závadu a vydá o tom řidiči vozidla doklad. Tento doklad policista vydá rovněž, není-li možno osvědčení o registraci vozidla zadržet, protože jej řidič nemá u sebe.

Podle ustanovení § 6b odst.3 silničního zákona osvědčení o registraci, spolu s kopií dokladu o jeho zadržení, zašle policie nejpozději následující úřední den po dni jeho zadržení, úřadu obce s rozšířenou působností, který je příslušný k zápisu údajů o vozidle do registru silničních vozidel.

Podle ustanovení § 6c odst. 1 lit.a) silničního zákona pak úřad vrátí osvědčení o registraci provozovateli vozidla, pokud tento předloží protokol z STK, který prokazuje, že nebezpečná závada byla odstraněna.

Podle ustanovení § 6c odst.3 silničního zákona pak protokol STK o odstranění závady po dobu 5 úředních dnů nahrazuje osvědčení o registraci.

Podle ustanovení § 125c odst.1 lit.a) bodu 3 silničního zákona se fysická osoba dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Podle ustanovení § 125c odst.5 lit.d) silničního zákona za přestupek se uloží pokuta od Kč 5,000.00 do Kč 10,000.00, jde-li o přestupek podle odstavce 1 lit.a) bodu 1 až 3.

Podle ustanovení § 125c odst.6 lit.b) silničního zákona za přestupek se uloží zákaz činnosti na dobu od šesti měsíců do jednoho roku za přestupek podle odst.1 lit.a).

Tedy, suma summarum:

Pokud Tě policista s tímto zastaví, jde o závadu zjevně zřejmou, jemu bohatě postačí svědectví kolegy a fotografie motocyklu s absentujícím potkávacím světlometem, bude pak na něm, jestli Ti nařídí rovněž kontrolu na STK (kterou ale Sicher zaplatíš už kvůli tomu světlometu), nebo mu k prokázání postačí např. to svědectví a fotografie.

Protože jde o přestupek, za který hrozí taxativní zákaz činnosti, policista Ti rovněž zadrží řidičský průkaz.

Zabaví Ti osvědčení o registraci, vystaví Ti potvrzení, a od té chvíle nesmíš s motocyklem po pozemní komunikaci jet, a má-li objem válců vyšší, než 50 ccm, ani ho tlačit, vést. Musíš si proto nějak zajistit jeho dopravu minimálně na STK (a to i kdybys měl ten světlomet v batohu u sebe, protože máš zadržené osvědčení o registraci, vyjet s ním nesmíš). Jakmile projdeš STK, i kdyby na měsíc, a z protokolu bude prokazatelné, že světlomet svítí (tj. že tam je, je zapojený a svítí), tak můžeš odjet už na motorce (tedy Ty ne, Ty máš zadržený řidičák).

Následně proběhne správní řízení, protože přestupky v silničním provozu, u kterých hrozí sankce zákazu činnosti, nelze projednat příkazem na místě. V tom správním řízení Ti bude uložena pokuta v zákonné výměře, zákaz činnosti a zaplatíš paušální náhradu nákladů řízení.

Tím bude res iudicata.

Další odpovědi
elkon

Zaplatíš pokutu a přijdeš o techničák. Protože vozidlo není způsobilé k provozu na pozemních komunikacích.

led

Minimálne pokuta za jazdu s nespôsobilým motorovým vozidlom.
PS. nehovorí niečo vyhláška o povinnom svietení na cestách?

dubraro

Ve dne pokuta a sebrání OTP, v noci neuvidíš na cestu.

Kryšpín

Pokud je tam ještě denní osvětlení a případně světlo bylo odcizeno to znamená potřebuji jenom dojet může to být bez postihu.

Pepa25

Filip84: tolik písmenek a Ondry ji možná chce jen půjčit kamarádovi (a zůstat jen provozovatelem motorového vozidla) 😉

Filip84

Mne poněkud nezajímá, co kdo chce nebo nechce. To není přeci vůbec podstatné. 🙂

Filip84

led: To, že vozidlo nesvítí, je tzv. zbytkový přestupek, tj. sankce do Kč 2,500.00, žádný zákaz činnosti, žádné body. Je absolutně bez významu k přestupku, za který mu hrozí zákaz činnosti. Projednají se ve společném řízení.

Pepa25

Kontrolní otázka: myslíte si, že takový motocykl je vozidlo, které „pro závady v technickém stavu bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“ ?

Filip84

Co si kdo myslí, nebo nemyslí, není v právu relevantní.