Kazatel

Zdědí-li jeden nepominutelný dědic nemovitost za 10mil a druhý BTC za 20mil, bez klíče, jak by se narovnalo dědictví?

Pochopitelně na základě závěti a předpokládejme že ten, jež má zdětit BTC heslo možná kdysi znal, ale už jej nezná.

Odpovědi
Filip84

Závěť, nezávěť, to je úplně jedno.

Provozovatel kryptoúčtu ani nemá jak ten přístup zajistit. To je prostě tak zabezpečené, že pokud nemáš přístupové heslo, tak Schluss, na věky věkův, amen. Theoreticky bude mít, ten krypto účet, „život věčný“.

Pochop: stát Ti s tím nemá jak pomoc, jeho jurisdikce, ergo ani výkonná moc, na to nedosáhne.

Proboha, jak už to mám vysvětlit? Je to podobné, jako dědictví „chaty“ v Zemi královny Maud: Antaktida je „nadnárodní území“, Smlouva o Antarktidě řeší leda tak vojenské a vědecké užití. Když se tam přestěhuješ, postavíš si tam nějaký modul, a pak tam zhebneš, tak tam fakt nepojede notarius s písařkou zjišťovat, jestli tam máš dvoje nebo troje fusekle, a jestli ho tam náhodou nezastřelí nějaký Patánec, co ten Tvůj „Haus“ hlídá.

V té Zemi královny Maud je to theoreticky možné, tomu notariusovi tam nic moc, jako, nebrání, aby se sebral a odjel tam. Do účtu kryptoměny to možné není, pokud nemá heslo, nemá se tam jak dostat. Kdyby heslo měl, chybí mu k tomu legální zmocnění (zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí – stát smí konat pouze a jen to, k čemu je positivním právem výslovně zmocněn).

Lze to řešit poslední vůli a úschovou, notariusem protokolárně zapečetěné, obálky s heslem u notariuse. V příčině smrti, ale pouze v příčině smrti, notarius předá notariusem úředně zapečetěnou obálku osobě, o které to uvedeš v kšaftu, případně osobám v ustanoveném pořadí, jak stanovíš v kšaftu.

Kazatel

Filip84 》 ale tak to přece není. Jeden nepominutelný dědic nemůže tzv. okrouhat na úkor druhého.

Filip84

Ale Ty to pořád nechápeš: v dědickém řízení nemůžeš řešit něco, co není v jurisdikci tohoto státu. Jak tento stát zjistí a prokáže, kolik peněz je na účtu kryptoměny? Neprokáže.

Je to podobný princip, jako kdyby zůstavitel před smrtí založil trust, a do toho trustu dal 2 ze 3 nemovitostí a trust napsal na nejstaršího syna. Pak by zemřel, nejstarší syn byl de facto vlastnil dva činžovní domy v Žižkově u Prahy v hodnotě Kč 80,000,000.00, a na dva mladší syny a dvě sestry by zbyla „pastouška“ v Bílině v hodnotě Kč 400,000.00, a z toho by ještě dědil i on, jako nepominutelný dědic ex lege.

I když by to bylo měsíc před smrtí, i když by to bylo „do nebe volající“ a do očí bijící, tak trust je trust, vlastní se sám, a i když ten nejstarší syn ho vlastní de facto, může ho prodat, darovat, zrušit a převést na sebe, cokoli (berme, že by to zakladatel takto založil), tak de iure jeho vlastníkem zůstavitel nebyl a není ani ten nejstarší syn.

Účet kryptoměny nemá nikde zaknihovaného vlastníka. Vlastník = má heslo. Úplně podobný princip.