Evie

Zažil někdo vztah s člověkem, jenž má narcistickou poruchu osobnosti?

Zajímalo by mě, zda se někdo ve svém okolí setkal s někým, kdo má narcistickou poruchu osobnosti. Spousta lidí se domnívá, že jde o osoby do sebe zahleděné… bohužel, je to daleko komplikovanější. Tady jsou některé charakterové rysy:

• Nedostatek empatie
• Přesvědčení o vlastním velikášství
• Sobeckost
• Lhaní (mnohdy až patologické)
• Podvádění (lidé s narcistickou poruchou velice často partnery podvádí)
• Neumí zacházet s financemi
• Manipulátoři
• Vše je vaše chyba
• Neomlouvají se
• Pomlouvají druhé
• Spoustu krátkodobých vztahů
• Neustále mluví o svých bývalých partnerech, partnerkách
• Často máte pocit, že kolem nich musíte našlapovat po špičkách, jen abyste ho/ji nerozzuřili
• Neustále shazují
• Jeho/její názory jsou ty jediné správné
• Dělají ze sebe oběť
• Nemají žádné přátele (nebo minimum, ale vše je povrchní)

Dále například dbají o svůj vzhled, dělají unáhlená rozhodnutí, aniž by se nad svým konáním nějak víc zamýšleli, velmi rádi provokují k hádce, chovají se jinak ve společnosti než v soukromí, nezajímají se o nic, jen o sebe, neudrží si stálé zaměstnání, nepředvídatelní. Necítíte se s nimi dobře. Narcis se nikdy nemýlí, nepřebírá za sebe zodpovědnost. Mnohdy mají lidé s touto poruchou osobnosti problémy se zákonem, navyšují si své ego posměšnými komentáři na různých diskusních fórech, propadají alkoholismu či jiným závislostem a jsou závislí na pornu. Mluví o bývalých partnerech/par­tnerkách. Jen slibují. Fingují budoucnost.

Vztah s narcisem má 4 fáze:

  1. LOVEBOMBING – Zahrne vás láskou, jste dokonalí, bez chyby. Obmotá si vás kolem prstu
  2. DEVALVACE – Tady začíná padat jeho maska. Začíná manipulovat s obětí atd…
  3. DISCARD – odhodí vás jako starou botu
  4. HOOVER – snaží se vás opět vcucnout do toxického vztahu.

Žila jsem s takovým člověkem půl roku. Vztah byl zprvu jako pohádka. Zahrnoval mě pozornostmi, komplimenty. Jako bych našla spřízněnou duši. A pak to začalo. Začal mi diktovat, jak se oblékat. Co říkat/neříkat. Urážel mě a denně mě shazoval. Nadával. Do toho vztahu jsem dávala vše. On jen bral. Vařila jsem, starala se… vždy ho vyslechla. Byla jeho opora. Financovala ho. Z jeho strany žádný vděk. Vždy si našel důvod k hádce. Bylo to jen „já já já“ – moje problémy ho nezajímaly. Když jsem se k něčemu vyjádřila, vynadal mi, že jsem přecitlivělá. „Trestal“ mě tím, že mi nereagoval na zprávy, nemluvil se mnou. Vysával ze mě energii. Odhodil mě jako starou botu. Přestal odpovídat na zprávy.

Začala jsem chodit na terapii. Dozvěděla se o narcismu.
Zajímalo by mě, zda se někdo setkal s něčím podobným. Ať už ve vztahu, nebo v práci (kolega, šéf..) anebo rodič…

Děkuji

Nejlepší odpověď
ten který je

Skoro všechny uvedené body splňuje můj kolega v práci.Je to utrpení s někým takovým spolupracovat­.Značně mě to vyčerpává.Ten závidí i když má člověk dobrou náladu.Já,já jen já…Je to takový jájínek.Lituju jeho manželku.

Další odpovědi
da ny

Já ne. Dost žen prožívá část toho, co popisujete s partnery i bez této „diagnozy“.
S takovým člověkem bych žádný vztah neudržovala. Není proč. :)
Člověk je v partnerském vztahu strůjcem svého osudu. Vždy jsou 2 možnosti.
Čekat od někoho/partnera vděk se mi zdá dětinské. Nikdy nedělám pro někoho
něco, a čekala na nějaký vděk!
Včas bych takového člověka „odhodila, jako starou botu“. Není čeho želet.
Část vlastností z toho Vašeho výčtu o narcismu je občas v každém člověku :D
Domácí, psychické násilí, ze strany partnera není v dnešní době vzácností.
Některým obětem dlouho trvá, než procitnou a některým je těžko pomoci.
Některé „trpitelky“ se rády obětují Alipašovi. Do vztahu se nedává „vše“, za každou cenu.
Člověk má být stále sám sebou, spokojen a ve vztahu rád. Jinak bič a pryč!
Půl roku je v lidském životě krátký čas, který se na něm nemůže nijak zvlášť odepsat. Pokud je psychicky standardně vybaven do života. ;D

Pokud bych měla mít takového kolegu v práci, se kterým je nutné spolupracovat,
při práci, změnila bych zaměstnání

zjentek

Ale jaký vztah? na co se ptáš?

Já tohle nezažil ve vztahu partnerském, ale zažil jsem to v původní rodině. A to mě mohlo poznamenat mnohem drastičtěji než „pouhý“ narcis ve vztahu. Výhody? „Prostý“ narcis mě dnes nemůže nijak ohrozit, natož pak rozhodit. Vše, co líčíš v podotázce, je pro mne jakási „brnkačka.“

Resumé? Nechtěj narazit na člověka mého formátu, neboť tak narazíš na někoho, z koho by především narcis měl mít STRAŠNÝ STRACH.

Někdy bychom měli být rádi tomu, co máme. Totiž mohlo by to být MNOHEM HORŠÍ!
Až už nedokážeš NIKOMU věřit a nebudeš si sebou jista před veřejností, pak tě nepochybně už poznamenal narcis. Do té doby nevíš, o čem píšeš, a patrně jen „bečíš do prázdna“. Může být hůř. Nic ve zlém. );

patr klobouk

Ahoj kolik je ti me je 17 let

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.