Katti

Jak moc jsem závislá na nikotinu, když nepotřebuji cigaretu denně? Jak přestat kouřit?

Dobrý den, chci se zeptat.. Kouřím již spoustu let, ale spíše příležitostně. Když piju, jsem v hospodě, v létě na zahrádce, tak vykouřím i třeba 10 cigaret za večer, ale nekouřím každý den (třeba 2–3× do týdne) a nikdy dopoledne. Teď se snažím přestat úplně, ale po týdnu nekouření jsem měla fakt velkou chuť na cigaretu, cítím, že jsem nervóznější a mám trochu roztřepané ruce. Zapálila jsem si o víkendu a teď zase v týdnu nekouřím, ale cítím, že mám zase chuť. Jak moc jsem závislá na nikotinu, když nepotřebuji cigaretu denně? Doporučujete třeba např. e-cigaretu, která se dá kouřit i bez nikotinu, a pak postupně vysadit i ji? Myslím, že mám hodně psychickou závislost… Prostě něco vdechnout a vydechnout dým… Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

můžete samozřejmě snižovat u elektronické cigarety objem nikotinu až k nule. Ale chce to dost sebekázně, snižovat ty dávky pozvolna ale opravdu důsledně.

Velmi však varuji před vnímáním elektronické cigarety jako zdravější formy kouření. To je jen mýtus, je to v určitých ohledech ještě větší svinstvo než cigarety běžné. U těch elektronických si totiž můžete dávkovat mnohem větší množství nikotinu než u tradičního roští v papírku, protože koncentrace pro vaporizery jsou připravované laboratorně a mohou být skutečně velmi vysoké. Pozor na toto riziko. Ať si na to nenavyknete ještě víc.

Další odpovědi
Drap

Doporučuji nekouřit. Neni univerzální recept. U každého funguje něco jiného. Musíš vyzkoušet. V tomto nejvíce záleží na silné vůli a chuti přestat.

Pepa25

O odvykání kouření je toho dost i na internetu. Určitě je dobré si uvědomovat, kolik toho prokouříte a snažit se to omezit, třeba jen na víkendy. Naopak nedoporučuju e-cigaretu, spíš když tak spíš náplasti.

elkon

Cigareta jako cigareta, je svinstvo. Kouření a nekouření, je jen otázka vůle. Kdo je slaboch, ten neumí přestat a stále hledá důvody proč to nejde.

ASpsycholog

Dobrý den,

První otázku, co jste položila byla „Jak moc jsem závislá na nikotinu, když nepotřebuji cigaretu denně?“. Je těžko učit množství „jak moc může být člověk na něčem závislí“. Syndrom závislosti je definovaný následovně: Je to soubor chování‚ myšlenek a stavů těla‚ který se vyvíjí po opakovaném užití látky a který typicky zahrnuje silné přání užít drogu/nikotin‚ porušené ovládání při jejím užívání‚ přetrvávající užívání této drogy i přes škodlivé následky‚ priorita v užívání drogy před ostatními aktivitami a závazky‚ zvýšená tolerance pro drogu a někdy somatický odvykací stav. Syndrom závislosti může být přítomen pro specifickou psychoaktivní substanci (např. tabák‚ alkohol nebo diazepam)‚ pro skupinu látek (např. opioidy) nebo pro širší rozpětí farmakologicky rozličných psychoaktivních substancí (Zdroj: https://www.u­zis.cz/cz/mkn/F­10-F19.html). Záleží na Vás, jak velmi cítíte, že tato definice na Vás platí.

Ptáte se, jak s tím přestat. Když mluvíme o závislosti (na čemkoliv), většinou se pomáhá podívat se na to, jak velmi ovlivňuje náš život. Je dobré odpovědět si na otázku: co mi kouření dává a co mi bere? Jaké jsou moje zisky a ztráty z tohoto chování? Tyto otázky nás motivují k změně chování – avšak jen za předpokladu, že vnímáme větší ztráty z užívání než zisky. Užitečné odkazy na léčbu a nápady, jak přestat naleznete zde: http://www.slzt­.cz/odkazy-na-weby.

S pozdravem
Mgr. Alžbeta Štefancová
https://aspsycho­log.cz/

Zdroj: https://aspsycho­log.cz/, https://www.u­zis.cz/cz/mkn/F­10-F19.html

Katti

elkon: Děkuji, tohle vyjádření je opravdu k věci a velice mi pomohlo!

Katti

Drap: Doporučuji nekouřit… To je opravdu rada nad zlato 😁

anonym

Pokud jde o riziko rakoviny, to u elektronických cigaret také není nižší. Ve výparech ecigaret je značné kvantum rakovinotvorných molekul. U některých jde o množství dokonce vyšší než u klasického kuřiva (zřejmě v důsledku přiliš rychlého ohřevu e-liquidu) Jako byste neustále inhalovali výpary nad fritovacím hrncem 🙂 Navíc jsou tam nově toxické kovy a antimon … zdravé to skutečně není 🙂