Miru1

Zateplení domu z roku 1920,zdivo opuka. Poradíte?

Dobrý den.Chci se zeptat zda je potřeba zateplovat rodinný dům přibližně z roku 1920 o síle zdiva 80 cm převážně z opuky.Chceme dělat novou fasádu.Před dvěma roky dány plastové okna a vchodové dveře.Nové odizolované podlahy a zateplení stropů.Děkuji za odpověď.Franc.

Nejlepší odpověď
tom004

Opuka a 80 cm zdiva,je podle mne plně dostačující.Osobně zateplení obvodových zdí polystyrénem,moc neberu.Už jsem v několika RD,většinou starší kamenné zdivo, viděl,jaké problémy mají majitelé s plísní.

Další odpovědi
elektrikář

U takhle silného zdiva není zateplení nutné. Naopak by se snížila možnost prostupu vodních par.

Drap

Určitě ne při takovéto stavbě.Spíše by to celkově domu uškodilo.

dědapetr

Úspory při zateplení

Plná cihla (60 cm) má tepelný odpor R = 0,8. To je velmi slabé. Podobně jako panelové domy. Pokud u panelového domu zateplíte 10 cm polystyrenu, snížíte náklady na vytápění o 25 – 30 %. Pokud vyměníte okna, je to dalších 25 – 30 %. Tedy celkem významná úspora energií. Návratnost investice, vzhledem k obecné návratnosti peněz do zateplení, bude velmi dobrá. 15 let.

Zdroj: http://www.jak­bydlet.cz/cla­nek/450_jak-na-zatepleni-budov.aspx

Jikra

Přátelé tak tady je každá rada drahá.
Sám mám patrový barák z opuky,dole 1m silné zdi,v patře 80cm,plastový okna,podlahy i strop zateplený a zima jak ve psí boudě.
Navíc s fasádou nemůžu kvůli památkářům hejbat.
Jedině zevnitř obložit od shora dolů dřevem,ale nato jako důchodce už nemám ani
sílu ani peníze.Tak že skoro pořád přitápět.