Zatajování skutečné výše nájemních poplatků ze strany majitele bytu a jejich následné vymáhání po vypovězení smlouvy.

Bydlím v pronajatém bytě s dvěma spolubydlícími. Nyní jsme podali výpověď, načež majitel přijel spočítat nedoplatky za energie a další poplatky. Což nakonec vyšlo na 25000 za poslední rok a půl.
Jsem z toho naprosto konsternovaný, o to víc, že na začátku roku spolubydlící vyjednal s majitelem snížení nájmu o jeden tisíc, což byla moje podmínka k tomu abych v bytě zůstal.
Zatímco my platíme měsíční zálohu 3000Kč, majitel již od ledna 2010 (ano, před rokem a půl) platil na zálohách téměř 5000Kč.
Je možné, aby majitel takto zatajoval skutečnou výši poplatků a poté je po výpovědi nájmu vymáhal? Nejedná se o podvod?

Nejlepší odpověď
Bičiště

Zaptejte se pana pronajímatele,zda z nájmu plátí finančnímu úřadu daň. Pokud ne, záleží na výši daňového úniku, ale mohlo by se jednat i o trestný čin krácení daně. Výše nedoplatků je nereálná.Vše by mělo být nějak doloženo, minimálně stavy měřidel, počáteční stav, konečný stav – voda teplá, studená, plyn, elektřina.

Další odpovědi
Hlada

Je nepochopitelné, proč to dělal, proč vám nevyúčtoval energie po obdržení vyúčtování od dodavatelů nebo podle dohody, kterou by měla obsahovat nájemní smlouva. Na druhou stranu, když jste platili tak nízkou zálohu, měli jse se sami zajímat o vyúčtování. S doplatkem jste museli počítat. Podvod by to byl v tom případě, kdyby se obohatil tím, že by vás uvedl v omyl. On však vás naopak dotoval. Jestli je vyúčtování v pořádku, tak ho zaplaťte.

ribeiromike

Děkuji za odpovědi. Zaregistroval jsem se, abych mohl upřesnit svůj dotaz. Klíčová věc je: Nejde o nedoplatky v pravém slova smyslu, tedy něco, co by se doplácelo dodavatelům. Majitel platil už od začátku minulého roku na zálohách cca 4800Kč. Nám to ale zamlčoval – pochopitelně kvůli tomu, aby celkové nájemné nebylo opticky tak vysoké a abychom v bytě zůstali. Ani tak se z právního hlediska nejedná o uvedení v omyl?

elektrikář

Pokud máte písemně potvzené požadavky majitele sehnal bych si právníky. Jinak je vše pasé.