mzm

„Zákaz vstupu s koni“ – je to správně?

Na výletě jsem našel ceduli „Zákaz vstupu s koni“, jako že tam nesmí koně. Je to vůbec správně česky? Nebo byl zase nějaký mejdan lidí kolem ÚJČ a vymysleli novou „věc“, kterou jsem zmeškal? Con an to Annas, jako odborník? A Jan Tleskač?

Nejlepší odpověď
Kepler

Kupodivu ÚJČ připouští oba tvary, jak s koni, tak koňmi. Taky mi to zní divně. Už jsem si ale zvykl, že pravidla jsou za poslední roky benevolentnější a nelíbí se mi to. Pokládám to za oficiální ku*vení češtiny.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=k%C5­%AF%C5%88

Další odpovědi
annas

Doplňuji pro evenutální dotaz, proč to tak je. Souvisí to s původním kmenovým skloňováním, které nerozlišovalo rody, ale zakončení kmene samouhlákou nebo souhláskou.

Praslovanské *konьkъ jako domnělá zdrobnělina bylo upraveno na *kon’ь. Další vývoj kóń – kuoń – kůň.

Takže kůň se skloňoval podle kost, později podle píseň. Když došlo k zániku kmenového skoňování a vzniklo rodové, podstatné jméno kůň se zařadilo ke vzoru muž
.
Došlo k tomu i u jiných podstatných jmen. Proto u některých existují dvojtvary jako důsledek staršího skloňování.

Tak je to i u podst. jména kůň – vzor muž – vedle pravidelného skloňování se objevují pozůstatky kmenového skloňování – píseň – bez písní – bez koní; bez mužů – bez koňů; s muži – s koni, nebo s kostmi – s koňmi.

Lepší výraz spisovný než vulgární.

Sleduji zde pravidelně užívání vulgárních výrazů, které do psaného projevu nepatří, ale zřejmě nikomu nevadí. .

redy

Třeba tam nesměj jen klisny:-))

Je tam čárka na ííí 🙂

bolak

To asi platí jenom pro cyklisty, né? Kdyby je vezli třeba v košíku.

kapka

Kde to je? Mám desnou chuť dopsat tam „pasy“.

mzm

Kapka: 49.3150000N, 16.5255219E

mzm

redy: není tam čárka nad i.. :)
bolak: nebo že ten cyklista nesmí být kůň (i v přeneseném slova smyslu?) :)

bolak

Prostě kdyby tě tam náhodou čapli policajti s koněm, tak kdyžtak zkřížíš ruce, otočíš se k němu zády a můžeš říct, že jste tam každej zvlášť.

Kepler

Já bych řekl „já neřídím, to ten kůň. Já řídit nesmím, páč mám 10 piv!“

bolak

A to znáš jedou pila a kladivo na nějakou pařbu a když vystoupí z auta, tak kladivo hodí pile klíčky a říká: „na, zpátky řídíš ty“ a ona: „já nemůžu, já jsem pila“…

kapka

Já byla jednou ve sklípku a tam visela pila a u ni bylo napsáno „Ty jsi pila, teď budu pít já“ :)