Avatar uživatele
mzm

„Zákaz vstupu s koni“ – je to správně?

Na výletě jsem našel ceduli „Zákaz vstupu s koni“, jako že tam nesmí koně. Je to vůbec správně česky? Nebo byl zase nějaký mejdan lidí kolem ÚJČ a vymysleli novou „věc“, kterou jsem zmeškal? Con an to Annas, jako odborník? A Jan Tleskač?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, redy, gagaga před 2581 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Kupodivu ÚJČ připouští oba tvary, jak s koni, tak koňmi. Taky mi to zní divně. Už jsem si ale zvykl, že pravidla jsou za poslední roky benevolentnější a nelíbí se mi to. Pokládám to za oficiální ku*vení češtiny.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=k%C5­%AF%C5%88

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Doplňuji pro evenutální dotaz, proč to tak je. Souvisí to s původním kmenovým skloňováním, které nerozlišovalo rody, ale zakončení kmene samouhlákou nebo souhláskou.

Praslovanské *konьkъ jako domnělá zdrobnělina bylo upraveno na *kon’ь. Další vývoj kóń – kuoń – kůň.

Takže kůň se skloňoval podle kost, později podle píseň. Když došlo k zániku kmenového skoňování a vzniklo rodové, podstatné jméno kůň se zařadilo ke vzoru muž
.
Došlo k tomu i u jiných podstatných jmen. Proto u některých existují dvojtvary jako důsledek staršího skloňování.

Tak je to i u podst. jména kůň – vzor muž – vedle pravidelného skloňování se objevují pozůstatky kmenového skloňování – píseň – bez písní – bez koní; bez mužů – bez koňů; s muži – s koni, nebo s kostmi – s koňmi.

Lepší výraz spisovný než vulgární.

Sleduji zde pravidelně užívání vulgárních výrazů, které do psaného projevu nepatří, ale zřejmě nikomu nevadí. .

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mzm Nahlásit


Avatar uživatele
redy

Třeba tam nesměj jen klisny:-))

Je tam čárka na ííí 🙂

Upravil/a: redy

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

To asi platí jenom pro cyklisty, né? Kdyby je vezli třeba v košíku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kapka

Kde to je? Mám desnou chuť dopsat tam „pasy“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mzm

Kapka: 49.3150000N, 16.5255219E

před 2581 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mzm

redy: není tam čárka nad i.. :)
bolak: nebo že ten cyklista nesmí být kůň (i v přeneseném slova smyslu?) :)

před 2581 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Prostě kdyby tě tam náhodou čapli policajti s koněm, tak kdyžtak zkřížíš ruce, otočíš se k němu zády a můžeš říct, že jste tam každej zvlášť.

před 2581 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Já bych řekl „já neřídím, to ten kůň. Já řídit nesmím, páč mám 10 piv!“

před 2581 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

A to znáš jedou pila a kladivo na nějakou pařbu a když vystoupí z auta, tak kladivo hodí pile klíčky a říká: „na, zpátky řídíš ty“ a ona: „já nemůžu, já jsem pila“…

před 2581 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Já byla jednou ve sklípku a tam visela pila a u ni bylo napsáno „Ty jsi pila, teď budu pít já“ :)

před 2581 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek