doktorphlox

Zajímal by mě původ slova „kor“, který se v češtině někdy užívá. Například: Bude tam hodně lidí, kor dneska. – Díky

Doplňuji:
viz diskuze

Nejlepší odpověď
annas

Slovo se používá i v hanáčtině jednak jako kór jednak gór. Přeložila abych jako …hodně lidí, právě, zrovna, přesně, akorát, i, ba i dnes.

Jsou dvě možnosti původu:

  1. praslov. gor- = hovoriť, govoriti. Toto posledné prirovnanie, hovoriť, govoriti – v uvedené větě – tak říkajíc, řekněme dnes.
  2. súčasní etymológovia sa prikláňajú ku mienky, že tu ide o výpožičku z gótskeho jazyka ve stejném významu.

Uvádím překlad německého gar: 1.ZCELA
2.ÚPLNĚ 3.VELMI 4.NADOBRO 5.VELICE 6.DOKONCE
7.DOCELA 8.BA 9.I 10.HNED 11.JEŠTĚ 12.SNAD

Názory se různí, význam se mohl posunout, jistota je, že jde o slovo nespisovné.

Podle etymologie Kruhy – slovenský etymologický slovník.

Další odpovědi
dědapetr

Běžně se používá na Moravě kde se používá více slov,většinou jsou to přejímky z němčiny kór (gar)jako fort>furt,atd.

vagra

Výčet bych doplnil ještě o výrazy-zvláště, obzvlášť, nebo hlavně.
Bude tam hodně lidí, obzvláště dneska.

doktorphlox

Tak tady u nás se používá ve smyslu „ještě k tomu, zvláště“. Vím že je to nespisovné, ale je to krátké slovo, takže velice praktické a řekne toho víc než celá věta. Díky moc všem za zajímavé odpovědi. 🙂

vagra

Právě tento význam,běžně používaný ve Slezsku, jsem měl na mysli.

Děda Louda

Ještě k významu – zvlášť; obzvláště; ještě k tomu; navíc; což teprve; ke všemu…