Zadržení ŘP a lhůta na vyřízení.

Dobrý den.Byl mi neoprávněně zadržen ŘP za údajnou jízdu pod vlivem omamných látek. Mohu žádat o vrácení pokud se nevyjádří do dané 30 denní lhůty. Pokud ne, jak dlouho obvykle trvá tato procedura(rozbor krve a jeho následné přehodnocení soudním znalcem a následné rozhodnutí). Řidičák potřebuji pro výkon zaměstnání a nerad bych aby mi po třech měsících vrátili s omluvou řidičák, ale já byl už bez práce. Pokud taková situace nastane, mám někde odvolání?
Mnohokrát děkuji.
Pexa

Odpovědi
standa

Na uvedené skutečnosti se vztahují například ustanovení §§ 118b, 118c zákona o silničním provozu (viz zdroj)

Zde jsou uvedeny jednak:

  1. konkrétní lhůty
  • např. do 5 dní musí být zahájeno řízení, na základě kterého může být a nemusí být ŘP zadržen až do doby pravomocného rozhodnutí o přestupku či trestném činu…)
  1. nebo obecné lhůty typu „bez zbytečného odkladu“
  • kdy je oznámeno zadržení ŘP nebo vrácení ap.

Žádná 30-ti denní lhůta neexistuje.

Ale vy se můžete samozřejmě domáhat svých práv a žádat o podání vysvětlení, jak se ´věci´ ve vašem konkrétním případě mají.

Žádost adresujte obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož územním obvodu k zadržení řidičského průkazu došlo… a zde pak běží lhůta 30 dní pro vyřízení žádosti.

Doporučení:
Zajděte si osobně na úřad a přeptejte se…, informaci dostanete ihned.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/silnicni-provoz/cast1h3d3­.aspx