Ametyst

Zabývá se humánní medicína parazitologií?

Uplatňuje humánní medicína poznatky z parazitologie v praxi?

Nejlepší odpověď
da ny

Určitě ano.
Běžné to asi nebude......
Je otázka, jak se k úhradám (souhlasu), staví ZP.
Čím vším, tedy pacient musí projít (nevyhovujícím, neúspěšným, během léčení), než se dopracuje k takové léčbě, pokud je vůbec, vhodným adeptem (podobně, jako u jiné biologické léčby).

5 Odborné kazuistiky výzkumu nových bioterapeutických metod Jedním z cílů praktické části je představit konkrétní případy využití parazitů v humánní medicíně
https://dspace­.cuni.cz/bitstre­am/handle/20.500­.11956/125638/130301040­.pdf?sequence=1

Další odpovědi
aliendrone

O tom vím velice málo. Jediné co se mi vybavuje je použití larev hmyzu (myslím, že much) při léčbě snětí, kde již žádná antibiotika nestačí (a dělá se amputace). Larvy se vpraví do hnijící tkáně, kterou požírají/likvidují (přičemž zdravou tkáň ignorují, protože ji nejsou schopny pozřít).

Úspěšnost je údajné veliká, ale procedura chovu larev je (zatím) DRAHÁ. Samozřejmě brebery jsou speciálně antisepticky množeny v laboratorních podmínkách. BTW – léčba prý příšerně svědí a NESMÍŠ se podrbat! Nicméně pořád lepší, než ŠMIK a noha PRYČ! 😉 🙂

Pepa25

Samozřejmě. Léčí se všechna parazitální onemocnění, např. Chagasova nemoc, leishmanióza, svrab, toxokaróza či toxoplazmóza. Řeší se i infekce způsobené nejrůznějšími parazity, ať už vnějšími (klíšťata, blechy, vši apod.) nebo vnitřními (Toxoplasma gondii, škrkavka kočičí, roup dětský apod.).
Jediný problém je, že paraziti a parazitární infekce se v poslední době stali velmi oblíbeným předmětem dezinformací, typicky nesmysly, že jsme všichni promořeni parazity a ti že jsou příčinou nepřeberné škály onemocnění.

Zdroj: https://synla­bianer.cz/cla­nek/paraziti-myty-a-skutecnost/

Ametyst

Da ny: Děkuji Ti, to si moc ráda přečtu.