VelkejDíDí

Z kterého jazyka pochází slovo oktrojovat?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo pochází z latiny, ale do češtiny se dostalo složitěji – viz informace z Etymologického slovníku od J. Rejzka.

Oktrojovat kniž. ‘bez souhlasu (parlamentu ap.) vnucovat’.

Původ v češtině z německého oktroyieren, to z fancouzského. octroye = ‘udělovat, poskytovat’ a to ze střlatinského auctorizare = ‘potvrdit, dát souhlas’.

Další odpovědi
zjentek

5s na gůglu-

  • etymologie:

z francouzského octroyer, které je ze starofrancouzského otreier, jež snad přes vulgárnělatinské *auctorizare z klasického auctorare, jež zas přes substantivum auctor pochází ze slovesa augēre.

gecco

Z francoutštiny – octroyer…

anonym

Od někud to sloveso(infinitiv) „okrojovat“ pochází,ale podle mě to má jednotný význam jako „oháknout se“ tedy slavnostně se obléct do uniformy.
Doplňuji:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=h_NAG6MHXG4