paul1

Z jakého materiálu je zhotoven optický kabel?

Zavedli nám v obci optické kabely pro televizi a internet. V naší ulici je jedna strana napojená na kabel, který je ukrytý pod dlažbou a druhá strana (kde jsme my) je vedena po sloupech el. vedení. Netuším, z čeho je nosná část optického kabelu, či je elektricky vodivá. Jde mi o případný úder blesku do rozvodné sítě. Normálně před bouřkou jsme vytahovali u staré sítě (měděný vodič) přípojku ze zásuvky u televize, i u modemu.. Občas se ale stalo, že jsme zapomněli, nebo nebyli doma. Teď se přípojky – káble rozmnožily, je jich 6 a další pro televizi ve druhé místnosti. Zatím jsem nezjistil, co bych měl odpojit. Sousedi říkají, že nic, že je to bezpečné i při bouřce.

Nejlepší odpověď
cochee

Ta část vedená po sloupech, takzvané průvěsy, se kdysi realizovala kabely s kovovým nosným lankem uvnitř. Moderní samonosné kabely už jsou ale vyrobeny tak, že už nosné lanko nepotřebují a jsou vyrobeny z různých a různě vrstvených plastů a samozřejmě světlovodných vláken. Vůči blesku (nebo spíše přenosu následků úderu blesku) jsou imunní. Rozvody pod dlažbou nebo obecně v zemi jsou realizovány jinými kabely, například typu riser – tam také kov není a po kabelu je spíše požadováno, aby byl dobře ohebný. Sousedé mají pravdu, odpojovat se nemusí nic, „optika“ je při bouřce bezpečná.

Další odpovědi
Filip84

Sklo, nebo plast.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Optick%C3%A9_vl%C­3%A1kno