zvonisek

Z jakého důvodu se tvoří akné?

I u dospělých jedinců?

Nejlepší odpověď
jirka F

Není dosud zcela jasné, proč někteří lidé trpí akné, a jiní ne. Mezi faktory patří:

Dědičnost. Náchylnost ke vzniku akné je u rodinných příslušníků podobná, např. členové rodiny školáka s akné akné trpí také.

Hormonální aktivita, tj. menstruační cykly a puberta. Během puberty je zvýšena produkce mužských hormonů androgenů[zdroj?], a to způsobuje zvětšení mazových žláz, což způsobuje nárůst produkce mazu.

Podráždění kůže a jakýkoliv druh škrábání. Protizánětlivé léky na kůži hojení akné napomáhají.

Stres, způsobující zvýšenou produkci adrenalinu. Některé nové testy nicméně tento faktor vylučují.
Nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry.

Bakterie v pórech. Propionibacterium acnes je anaerobní bakterie, jež způsobuje akné.

Požívání anabolických steroidů.
Používání léčiv obsahujících lithium, barbituráty nebo androgeny.
Chronické požívání amfetaminů či podobných léků.

Většina případů akné především v dospělosti, akné růžovky i některých jiných kožních nemocí je způsobena přemnožením drobného roztoče demodexu.[2][3][4][5­][6] Proto akné může být nakažlivé a z tohoto důvodu pravděpodobně existuje faktor dědičnosti. Roztoč demodex v kůži žije v mazových a potních váčcích a je pouhým okem neviditelný. Ačkoliv jeho přítomnost je obvyklá, někteří jedinci jsou náchylní k jeho přemnožení, a právě to může rezultovat ve vznik kožních problémů. Eliminovat demodex potom znamená zbavit se akné.

Dále je s tvorbou akné spojeno několik hormonů: androgenní testosteron, dihydrotestosteron (DHT), dehydroepiandros­teron sulfát (DHEAS) a také faktor inzulinového růstu 1 (IGF-I). V souvislosti s posledním uvedeným je namístě uvést, že kůže postižená akné se jeví jako imunní vůči inzulínu.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Akn%C3%A9#Hlav­n.C3.AD_p.C5.99­.C3.AD.C4.8Di­ny_tvorby_akn­.C3.A9

Další odpovědi
anonym

Acne vulgaris (nebo také Akné, uher, uhřík, beďar), se typicky projevuje formou komedonů, zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků, které mohou být i bolestivé. Acne vulgaris je klasifikováno jako chronické zánětlivé onemocnění v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tj. na obličeji, a to zejména v t-zóně a dále na ramenou, horní části hrudi a zádech. Zánět s následným výsevem akné způsobuje porucha pilosebaceózní jednotky, kterou tvoří vlasový váček a mazová žláza. Za normálních okolností produkuje mazová žláza olejovitou hmotu sebum, která je vylučována póry (otvory ve folikulu) na povrch pokožky. Při chronickém zánětlivém procesu pilosebaceózní jednotky, se však folikuly ucpávají. Vzniká tak podhoubí pro bujarou reprodukci, na kůži člověka běžně přítomné anaerobní bakterie Propionibacterium acnes, která při přemnožení vylučuje chemické látky narušující stěnu póru a tím umožňuje bakteriím jako Staphylococcus aureus šířit se do kůže a tvořit hluboký zánět s ložisky akné. Akné samo o sobě není nebezpečné, může však zanechat jizvy na kůži.
akné na zádech ukázka, akné v obličeji ukázka

Akné má několik druhů

Whiteheads – zůstává pod kůží jako malé ložisko, které může malinko tlačit či bolet na dotek.

Černé tečky – jde o zřetelně viditelné malé pupínky – černé tečky které se objevují na povrchu kůže, převážně na nose. Mnozí z vás si mylně myslí, že se jedná o znečistěnou pleť a černé tečky se snažíte smýt někdy až drsným způsobem. Pamatujte si, že se vždy při černých tečkách jedná o akné a ne o špínu. Kůži nikdy nedrhněte neb si tím uškodíte.

Papuly – jsou viditelné na povrchu kůže jako malé, obvykle růžové rány.

Pustuly – jsou na kůži dobře viditelné, a to jako červený pupen s hnisem v jeho horní části.

Nobules – jde o jasně viditelné velké, tuhé pupínky na povrchu pokožky, které jsou zakotveny hluboko v kůži a bolí.

Cysty – se tvoří na povrchu kůže jako dobře viditelné pupeny naplněné hnisem, které jsou bolestivé a mohou snadno způsobit jizvy.

Akné se objevuje nejvíce u dospívající mládeže, ale není vyjímkou ani u dospělé populace. S akné má zkušenosti téměř 100% západní populace, avšak ne vždy jde o formu závažnou, s kterou by postižený musel vyhledat lékaře – specialistu dermatologa. Léčbu antiaknetiky je nuceno vzhledem k tíži kožního projevu a celkového stavu vyhledat přibližně 15–35% pacientů ženského i mužského pohlaví, z nichž je 2 – 10 % postiženo jizvami po akné. Volba léčby je dána závažností klinického obrazu, tedy počtem a charakterem kožních eflorescencí, rozsahem postižení kůže, celkovou délkou onemocnění a způsobem hojení. U lehkých až středně těžkých forem akné většinou stačí lokální terapie, u těžších forem akné se uplatňuje systémová terapie, ale vždy v kombinaci s lokální léčbou.

Zdroj: http://www.jak­naakne.cz/co-je-akne.html#.V46CVqLA2C4

marci1

„Akné je způsobeno kožním mazem, olejovitou látkou, kterou produkují mazové žlázy. Kožní maz ucpává póry, ty poté přitahují bakterie a tím se zanítí. Pro většinu dospělých je akné důsledkem vysoké citlivosti na mužské hormony. Ovšem nerovnováha mezi mužskými a ženskými hormony může pupínky způsobovat taktéž. U žen je to typické během těhotenství, okolo menopauzy a po ní. Některé léky a kosmetika mohou tyto problémy přímo způsobovat.“ 🙂

Zdroj: http://www.cpzp­.cz/clanek/2545-0-Akne-v-dospelosti-Proc-se-vytvari-a-jak-s-nim-bojovat.html

liborho

Kromě již zmíněných ještě jedno alternativní vysvětlění…

„… spouštěčem je ale celkově nedostatečná komunikace. Lidé, které trápí akné, se mnohdy neprojevují spontánně, jsou uzavření a své problémy a emoce dostatečně neventilují ven. Hromadění stresu a nervů vytváří nepřiměřené vnitřní horko v dráze žaludku, které je pak roznášeno do tváří a jiných částí těla. To má společně s nevyváženým stravováním za následek nepříjemnosti v podobě špatného stavu pleti.“

Zdroj: http://oberon-medicina.cz/akne