talka

Z čeho vzniklo slovo ošuntělý?

Synunyma: ošumělý, obnošený

Nejlepší odpověď
annas

„Ošuntělý – obecně. expr. ‘obnošený, opotřebovaný’.
Asi expr. obměna řidšího ošumělý tv. (s přikloněním k  :šunt), dále ne zcela jasné.Snad nějakou metaforou od  :šumět, podle jiného názoru obměnou od  :šoupat.“

šunt obecné. hanl. ‘bezcenná věc, šmejd’
něm. Schund tv. od schinden ‘stahovat kůži (ze zvířete)’(původně vlastně‘odpad při stahování kůže’), srov. i angl. skin ‘kůže’ ( :skinhead). "
Jiří Rejzek: Etymologický slovník.

Dále je možné uvažovat, jak vypadala obnošená kůže, která se někdy nedala čistit a že Schund měl význam nevyužitelného odpadu při zpracování kůže, takže něco bezcenného.
--

"Autor Wolf zmiňuje, že v německém argotu Schund = výkal, který se považuje za původní a odvozuje se z romského chindlo – pokálený. Chinda – zadnice, chinel – kálet.

Kluge také uvádí, že původní význam je výkal, ale uvažuje i o souvislosti se schinden. Zajímavé je, že např. ve štýrském nářečí např. brak = Schund – označuje záchod "

Tolik se uvádí ve Slovníku nespisovné češtiny od kolektivu autorů.