Avatar uživatele
rigormortis

Vztahují se zákony na čas výkonu aktu či aplikace zákona?

Nevím jak to dobře napsat…pokud páchám nějaký trestný čin, vztahuje se na mne trestní právo v okamžiku vzniku trestného činu nebo až při podání trestního oznámení. V příkladu chci uvést jen pravidlo, že se nejedná o smlouvy či jinak časově ukotvitelné skutky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3824 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hamon

V ČR platí pro pachatele to, co je pro něj příznivější. Když v okamžiku spáchání bude vražda oceněna deseti roky a v okamžiku soudu dvaceti, můžeš dostat maximálně těch deset. A naopak.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Z trestního zákoníku:

§ 2 Trestnost činu a doba jeho spáchání

(1) Trestnost činu se posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější.
(2) Jestliže se zákon změní během páchání činu, užije se zákona, který je účinný při dokončení jednání, kterým je čin spáchán.
(3) Při pozdějších změnách zákona, který je účinný při dokončení jednání, jímž je čin spáchán, se užije zákona nejmírnějšího.
(4) Čin je spáchán v době, kdy pachatel nebo účastník konal nebo v případě opomenutí byl povinen konat. Není rozhodující, kdy následek nastane nebo kdy měl nastat.

§ 3 Užití zákona účinného v době rozhodování

(1) Pachateli lze uložit vždy pouze takový druh trestu, který dovoluje uložit zákon účinný v době, kdy se o trestném činu rozhoduje.
(2) O ochranném opatření se rozhodne vždy podle zákona účinného v době, kdy se o ochranném opatření rozhoduje.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h1d2­.aspx

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek