Dismas

Vzniklo v Brně úsloví „jezdit kolem komína“?

Nejlepší odpověď
annas

1. Zda frazém "jezdit kolem komína = necestovat nikam daleko, jezdit jen po okolí vznikl v Brně, se nedá zjistit. Je zahrnutý do české frazeologie, která souvisí s prostorem.

Možná souvisí s Komínem, když někdo z centra Brna jel kolem této obce, tedy nikam daleko, jen do okolí.

2. Jezdit kolem Komína nebo přes Komín, není frazém, ale skutečnost, která se týká nejen Brňanů, ale všech, kteří tuto část Brna navštíví.

Místní jméno Komín x obecné jméno komín jsou homonyma.

" Název obce Komín není zcela objasněn, etymologové však vylučují jeho souvislost se stavebním zařízením na odvod kouře. Důvodem je skutečnost, že slovo komín je u nás doloženo mnohem později než jméno obce Komín. Navíc i poté, co k nám slovo komín z italštiny proniklo, jednalo se ještě dlouho o reálii typicky městskou, ve středověké zemědělské osadě prakticky neznámou.

Má se za to, že pojmenování značí buď usedlost, patřící Komovi (či Komoňovi a pod.), nebo je odvozeno od slovanského základu kom- (strmě, svisle, kolmo). Název obce je u nás ojedinělý".
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Brno-Kom%C3%ADn

Obecný výraz komin
„Stč. komín ‘pec, otvor pro odvádění kouře’ je přejato ze stejného zdroje jako  :kamna, pouze cesta převzetí je jiná as ipřes střhn .kamīn‘ krb, komín ’z lat. camīnus ‘pec, krb’ zř.kámīnos‘ pec ,cihelna’.
Význam slova se postupně zúži l z ‘pec’ na ‘dymník (otvor k odvádění kouře)’ až na pozdější ‘trouby k odvádění kouře.“

V. Machek: Etymologický slovník