Avatar uživatele
Bronzový

Vzniklo ostravské "bo" jako zkratka z because of?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zda někdo "bo" používá jako zkomolenou slova písně, nevím. Vy byste to spíš mohl vědět, mám dojem, že jste někdo psal o vztahu k Ostravsku. Ale skladba je určitě novější než ostravské "bo" či hanácké přtakavácí" ba, bať". Tvar "bo" se užíval již ve staročeštině, i když dnes je jen tvarem regionálním. Význam znáte.

Historický vývoj je poměrně složitý, takže jsem vybrala z Machkova Etymologického slovníku jen základní informace.

Bo je tvar staročeský = neboť, z něhož spojením se záporkou "ne" vznikla spojka "nebo, anebo". Příbuzné je chetické ma = oder - dnes v němčině. Starší je podoba "ma", takže v praslovanštině došlo ke záměně retnic b a m. .

Původ "bo" se dá vyložit historicky jako "jestli ne"- (vrátím se dnes; jestliže ne/dnes, tedy se vrátím/ zítra.) Došlo k přesmyknutí složek "bo ne" v "nebo".

V jiných jazycích, tedy i slovenštině, se užívá starší tvar lebo . Vychází z toho, že "le" byla starobylá záporka. která se užívala pro tvrzení záporného nebo odporovacího smyslu nebo nečekaného obsahu. V novočeštině je :"le" zachované ve spojce, ale, leč, leda-.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nikoli.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Annas: hezký pokus, ale "bo" je jednoznačně z polštiny, je to normální polské slovo s významem "neboť", ale podstatně kratší (synonyma: albowiem, bowiem, dlatego że).
Jinak opakuji: nekrmte trolla, všem s IQ nad 70 musí být jasné, že dotaz byl nesmysl.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad Pepa25, vzhledem k tomu, že mám IQ jen 60, můžu tazateli odpovídat. Sice myslím i na budoucí tazatele, které bude "bo" třeba zajímat.

Ale i při svém IQ umím vybírat to podstatné z etymologických slovníků, takže v mé odpovědi nejde o žádný "hezký pokus", ale o historicky zjištěné informace z vývoje slovanských jazyků, především češtiny. .

I při tak nízkém IQ vím, že ve vašem odkazu je možné najít to, že "bo" existuje v polštině.

Není to váš "hezký pokus" o zpochybnění práce českých etymologů Machka, Rejzka, Holuba a dalších?

Avatar uživatele
Bronzový

gagaga

:)
a an.., co bych ja za tu Vasi sedesatku dala !
:)
-iv-

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Ale já vůbec nechci zpochybňovat ani Vaše etymologické znalosti, ani vědecký styl práce a už vůbec ne IQ (tady se omlouvám, ten dovětek zněl jinak, než původně měl). I ten troll-tazatel je inteligentní, ví, jak to napsat, abyste se "chytla".
Jinak zpět k dotazu: samozřejmě, že je příbuzné čes. nebo, pol. bowiem, sl. lebo a že můžeme jít ke společnému původu až někam k Chetitům. Tady jde o dvě věci: 1. zkratka to není 2. na Ostravsku se to používá vzhledem k vlivu "slezskému nářečí" resp. "ponašymu"; že "bo" bylo ve staročeštině je irelevantní, protože nepřežilo v žádných jiných okrajových oblastech (např. ani na Valašsku, které je geograficky blízké).

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Jistě. Protože Poláci rovněž používají, udržel se v oblasti Ostravska staročeský tvar. Ve slezském nářečí je hodně společných výrazů s polštinou. Svědčí to o tom, že jazyky jsou příbuzné , hláskové změny probíhaly podle oblastí. Je to vidět i na nářečích.

Věty, jimiž se liší í nářečí.

Č: Dej mouku ze mlejna na vozejk.
H: Dé móku ze mléna na vozék. - široké ó a é.
L: Daj muku ze mlyna na vozik - krácení a přízvuk
MS: Daj múku ze mlýna na vozík - původní ú.
.
V MS a L - tvrdé l, které existovalo ve staročeštině.

Z múky vznikla mouka... Takže v nářečích je vidět, jak vypadla staročeština.

Vývoj češtiny do dnešní podoby byl velmi složitý. Jazykovědcí vycházejí ze staroslověnštiny. Někde jsem uváděla, jak porovnávali některé hlásky atd.
--
Tazateli nezáleží na správných odpovědích, např. s kama, dyg more, na Vsetín, na jídlo atd..., proto počítám s tím, že třeba někdo další využije.

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Ano, příklad s moukou je přesně to, co jsem psal: např. původní staročeský výraz múka zůstal v okrajových oblastech na východě. Bohužel to ani trochu nevysvětluje, proč se "bo" používá jen ve Slezsku do 30 km od polských hranic a ne v celé východomoravské oblasti. Děkuji, že pomalu začínáte uznávat vliv polštiny, teorii, že vlivem polštiny se udržel staročeský výraz bohužel pořád nevěřím s ohledem na jistou módnost tohoto výrazu, kterou sleduji od doby Nohavicova AŽ TO SE MNU SEKNE, kdy ho začali používat i nerodilí mluvčí slezského nářečí žijící na Ostravsku.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Podstata je v tom, že výraz "bo" je český. Nikdy jsem netvrdila, že se ve Slezsku neprolínají výrazy česko-polské, je tam také hodně výrazů z němčiny stejně jako na Hané. Morava - Slovensko, Čechy - Morava - moravismy, slovakismy, čechismy. Nářečí se vyvíjela, proces se dovršil v době pobělohorské. Hranice mezi nářečími na Moravě souvisejí se staršími htanicemi církevními, dominiálními a správními. Izolované vesnice, oblasti atd.

Věty jsem uvedla jen pro zajímavost, jak s projevily či neprojevily jazykové změny.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.