zjentek

Vysvětlí mně někdo, jak zde hovoří právo, zákon a pořádek?

Pokud někdo neoprávněný vybírá věci z kontejneru (odpad, charita, sběr, jiné…), dopouští se krádeže. To je jasné. Pokud někdo svévolně položí tašku s věcmi vedle nějakého takového kontejneru, zakládá černou skládku. To je jasné. Pokud si někdo (libovolný, třeba občan) přivlastní tašku s věcmi, opřenou o nějaký takový kontejner, dopouští se přesně čeho? To mně moc jasné není. A „dopouští se“ ve smyslu kladném, či záporném? Protože zatím mě selským rozumem napadlo pouze tolik, že při podobném počinu vlastně likviduje černou skládku. Taková činnost bývá často dotována státem, či obcí, ale to už zacházím jinam, přestože ještě neznám tu skutkovou podstatu. Takže? Děkuji. 😉

Nejlepší odpověď
Dochy

Ujmul se zjevně opuštěné věci.
„Věc, která nikomu nepatří, si každý může přivlastnit, nebrání-li tomu zákon nebo právo jiného na přivlastnění věci. Movitá věc, kterou vlastník opustil, protože ji nechce jako svou držet, nikomu nepatří.“ par 1045 odst. 1 OZ

Další odpovědi
Drap

Je to jasné neohlášení nálezu

zjentek

Ad dráp: To co za paragraf?

Dochy

Ony to řeší paragrafy o kousek za tím 1045. Něco v tom smyslu, že nálezem se z nálezce nestává automaticky vlastník, že věc zůstává stále ve vlastnictví původní osoby a nelze ji jentak považivat za věc opuštěnou… Ale zrovna věc položená vedle popelnic se v naší kultuře bere jako opuštěná…
Bohužel, syn si takhle vedle kontejnerů odložil koloběžku a šel se honit s klukama…

Pepa25

Je to jak píše Dochy: samozřejmě je zde formálně spor mezi povinností vrátit nalezenou věc a jejím přivlastněním si, který zákon řeší insitutem opuštění.

Důležité ustanovení je: "Byla-li movitá věc, která pro vlastníka měla zřejmě jen nepatrnou hodnotu, zanechána na místě přístupném veřejnosti, považuje se za opuštěnou bez dalšího. (§ 1050) " – toto se zjevně vztahuje na věci, které tvoří černé skládky.